اصغر فرهادی در کن: مردم ایران طاقتشان تمام شده است

سه شنبه, 27ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

اصغر فرهادی، کارگردان مطرح ایرانی و یکی از داوران جشنواره امسال جشنواره فیلم کن، با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر در ایران اعلام کرد مردم این کشور طاقتشان تمام شده است.

فرهادی روز سه‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی هیات داوران جشنواره کن گفت: «خوشحالم که عضو هیات دوران کن هستم. اما این خوشحالی عمیقی نیست. با توجه به اتفاقاتی که این روزها در کشورم رخ می‌دهد خیلی از ایرانی‌ها اصلا نمی‌توانند واقعا خوشحال باشند.»

او ادامه داد: «شما حتما باید در مورد فشارهای اقتصادی و سیاسی که مردمم از سر می‌گذرانند، ناامیدی و افقی که برای مردم روشن نیست، شنیده باشید.»

این کارگردان افزود: «مردمی که گذشته پرافتخار، فرهنگ و تاریخ غنی دارند، این همه نخبه در داخل کشور و جهان دارند و این همه ثروت منابع طبیعی دارند، طاقتشان تمام شده. نمی‌توانم صادقانه بگویم خوشحالم چون هیچ‌ چیز الان خیلی از مردم ایران را خوشحال نمی‌کند.»

دور جدید اعتراض‌ها در ایران از حدود ۱۰ روز پیش در استان خوزستان آغاز شد و پس از آن به سایر استان‌ها گسترش یافته است.

پیشتر شهرام ناظری، خواننده مطرح موسیقی سنتی ایران نیز در یک سفر به اقلیم کردستان عراق درباره این اعتراضات گفته است: «مردم حقشان ضایع شده، گرسنه‌اند و از هر لحاظ در تنگنا قرار گرفته‌اند و اعتراضات حق طبیعی آنهاست.»

این خواننده در مراسم بزرگداشتش در شهر اربیل به ایران‌اینترنشنال گفت: «از طریق شاهنامه فردوسی و داستان ضحاک تفکر و پیام خود را به مردم رسانده‌ام.»

سال گذشته نیز، اصغر فرهادی در انتقاد از وضعیت موجود در ایران و با اشاره به شیوه مدیریت کرونا از «خشم» مردم گفت و افزود حس می‌شود «سیستم» در ایران «هیچ تصمیمی برای تغییر و بهبود زندگی مردم ندارد.»

فرهادی در گفت‌وگو با نشریه «هالیوود ریپورتر» با اشاره به ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران گفت مردم ایران «هرگز این را نخواهند بخشید».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.