وزیر نفت: یارانه گاز مشترکان پرمصرف‌ به زودی حذف می‌شود

پنجشنبه, 29ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

جواد اوجی، وزیر نفت، گفت که دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد اما یارانه گاز مشترکان پرمصرف‌، شامل دست‌کم بیست و پنج درصد مشترکان گاز خانگی، طی یک تا دو ماه آینده حذف خواهد شد.

وزیر نفت در یک مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه از سال ۹۶ تا آذر پارسال هیچ‌گونه افزایش قیمتی در تعرفه گاز اعمال نشده بود گفت که آذر ماه گذشته قیمت گاز برای مشترکان پرمصرف گاز افزایش یافت اما ️طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ باید تعرفه گاز مشترکان پرمصرف بدون یارانه باشد و بر همین اساس گاز پرمصرف‌ها طی یک تا دو ماه آینده غیر یارانه‌ای می‌شود.

اعلام «حذف یارانه گاز مشترکان پرمصرف» طی چند هفته آینده، درحالی است که قیمت گاز در آذر ماه گذشته برای مشترکان پرمصرف به شکل پلکانی افزایش یافت.

به گفته جواد اوجی، وزیر نفت، در آذرماه گذشته قیمت گاز برای این مشترکان از هر متر مکعب ۴۰۰ تومان به هر متر مکعب ۲ هزار تومان افزایش یافت.

با این حال وزیر نفت در مصاحبه تلویزیونی چهارشنبه شب خود اقدام دولت در آذر ماه گذشته را «افزایش تعرفه گاز» و طرح جدید دولت برای گران کردن گاز را «غیریارانه‌ای کردن گاز» نامید.

وزیر نفت بدون اشاره به میزان افزایش دوباره قیمت گاز که قرار است تحت عنوان حذف یارانه اجرا شود، گفت که قیمت‌های جدید و آیین‌نامه مربوط به آن آماده شده و پس از تایید دولت به زودی اعلام می‌شود.

اوجی تعداد مشترکانی که تحت عنوان «مشترکان پرمصرف»، قیمت گاز مصرفی‌شان در طرح «حذف یارانه‌ها» افزایش خواهد یافت را اعلام نکرد اما گفت که ۲۵ درصد مشترکان گاز پرمصرف هستند.

این در حالی است که مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز، دو روز پیش اعلام کرد که در حال حاضر ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک گاز خانگی در ایران وجود دارند که به استناد سخنان وزیر نفت ۲۵ درصد آنها یعنی دست‌کم ۷ میلیون و ۱۲۵ هزار مشترک، شامل حذف یارانه گاز خواهند شد.

در همین حال وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی، احتمال افزایش قیمت بنزین را رد کرد و افزود: دولت هیچ‌گونه برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد اما در بحث صرفه‌جویی‌ها، طرح‌هایی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها و افزایش ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی را اجرا می‌کنیم.

جواد اوجی همزمان از افزایش درآمد حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات گازی در چند ماه گذشته خبر داد و گفت: ۸۰ درصد از درآمدهای نفتی را نیز به صورت نقدی دریافت کرده‌ایم و مابقی با دارو و کالاهای اساسی تهاتر شده است.

وزیر نفت افزود: درآمد ارزی حاصل از صادرات گاز از حدود یک میلیارد دلار در سال ۹۹ به چهار میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ افزایش یافت و طی یک سال گذشته فقط از فروش پتروشیمی ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به سامانه ارزی نیما واریز شده است.

اوجی درباره اینکه چرا افزایش درآمد‌های دولت از محل فروش نفت و گاز را مردم در زندگی و تامین معیشت خود لمس نمی‌کنند، گفت: صادرات نفت اگر با دست فرمان دولت قبل، دولت روحانی، انجام می‌شد معلوم نبود امروز وضعیت تورم چگونه بود و قیمت ارز به کجا می‌رسید.

وزیر نفت گفت که افزایش قیمت‌ دلار و اقدام دولت در افزایش قیمت کالاهای اساسی را طبیعی است و برخلاف تصورها، قیمت ارز در ماه‌های گذشته کنترل شده و اگر افزایش قیمتی هم اتفاق افتاد به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی است.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.