تداوم بازداشت سعیده خضوعی، شهروند بهائی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در تهران

جمعه, 30ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

 

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۳۰ اردیبهشت‌ماه سعیده خضوعی، شهروند بهائی ساکن تهران علیرغم گذشت حدود ۴۰ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشتگاه الف یک اطلاعات سپاه در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. خانم خضوعی در تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۳۰ اردیبهشت‌ ۱۴۰۱، سعیده خضوعی، شهروند بهائی ساکن تهران در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد.

روز گذشته خانم خضوعی طی یک تماس تلفنی با خانواده‌اش از تداوم بازداشت خود در بند الف یک بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران خبر داد.

پیش از این علیرغم پیگیری‌‌های مکرر خانواده مسئولان دادسرای اوین از ارائه هرگونه اطلاعاتی در خصوص اتهامات مطروحه علیه خانم خضوعی و محل نگهداری وی خودداری میکردند.

خانم خضوعی در تاریخ ۲۲ فروردین ماه، پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت شد. این شهروند بهائی در روزهای نخستین سال جاری طی احضاریه ای به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین احضار شده و پس از مراجعه به این شعبه، از وی خواسته شده بود روز شنبه مجددا در این شعبه حاضر شود.

سعیده خضوعی، مادر ارسلان یزدانی شهروند بهائی است که در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین منتقل شد. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت این شهروند اقدام به تفتیش منزل و ضبط شماری از وسایل شخصی او کردند. وی نهایتا در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۴۰۰ با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

منزل سعیده خضوعی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته و شماری از وسایل شخصی آنها از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، وسایل الکترونیکی، عکس و مدارک آنها ضبط شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.