تحریم‌های جدید آمریکا علیه شبکه پولشویی سپاه پاسداران و حزب الله لبنان

پنجشنبه, 5ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی چند فرد و شرکت را در فهرست تحریم‌های جدید خود قرار داده است. بر اساس اعلام این وزارتخانه این افراد بخشی از یک شبکه بین‌المللی پولشویی و درآمدزایی برای نیروهای قدس سپاه و حزب الله هستند.

    
Libanon Beirut Sheik Hassan Nasrallah

تحریم‌های جدیدی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه شبکه پولشویی نیروهای سپاه قدس و حزب‌الله لبنان وضع شده است. این وزارتخانه اعلام کرده که این شبکه بین المللی قاچاق نفت و پولشویی زیر نظر مقامات نیروی قدس سپاه پاسداران هدایت می‌شود و فروش صدها میلیون دلار نفت ایران را برای نیروهای قدس سپاه پاسداران و حزب الله لبنان تسهیل می‌کند.

بر این اساس ۱۰ نفر از اتباع کشورهای مختلف از جمله ایران، ترکیه و افغانستان و ۹ شرکت مستقر در هنگ‌کنگ، لبنان، چین، ایران، روسیه، کره جنوبی و امارات در فهرست تحریم جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌اند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است رهبری این شبکه قاچاق نفت بر عهده دو تن از مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نام‌های بهنام شهریاری و رستم قاسمی (وزیر راه و شهرسازی کنونی) است. این شبکه با حمایت دولت روسیه و نهادهای اقتصادی دولت ایران به عنوان عنصری حیاتی در زمینه دور زدن تحریم‌های نفتی ایران عمل می‌کند.

به نوشته وزارت خزانه‌داری آمریکا در آوریل ۲۰۲۱، رستم قاسمی که از او با عنوان “افسر سابق سپاه قدس” نام برده شده، از شرکت روسی با مسئولیت محدود “آر‌پی‌پی” که زیر نظر تاجر افغان کمال‌الدین غلام نبی‌زاده اداره می‌شد برای انتقال میلیون‌ها دلار از روسیه به سپاه قدس استفاده کرد.

از شخصی به نام مهراب سهراب حمیدی نیز با عنوان مدیر فعلی شرکت روسی “آرپی‌پی” که جزو شرکت‌های تحریم‌شده است، نام برده شده و نوشته شده که بخشی از فروش و انتقال نفت این شرکت زیر نظر رستم قاسمی انجام شده است. 

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا نام چند فرد ایرانی دیگر نیز که با این شبکه همکاری می‌کنند برده شده است از جمله محمد صادق کریمیان و علیرضا کاشانی‌مهر.

حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی در منطقه برای تداوم درگیری‌ها از دیگر وظایف این شبکه پولشویی عنوان شده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی در این زمینه گفته است: «ایالات متحده آمریکا همچنان بر این مساله تاکید می‌کند که رژیم ایران باید در مورد حمایتش از گروه‌های نیابتی تروریستی که باعث بی‌ثباتی خاورمیانه شده‌اند، پاسخگو باشد.»

برایان نلسون عنوان کرده با آنکه ایالات متحده آمریکا کماکان به دنبال بازگشت به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک است اما این کشور “تردیدی در هدف قرار دادن کسانی که اقدام به فراهم کردن حمایت‌های مالی برای نیروی قدس یا حزب‌الله کنند نخواهد داشت”. او تاکید کرده که ایالات متحده آمریکا بر اجرای دقیق تحریم‌های نفتی ایران نظارت خواهد کرد.

سپاه پاسداران به دلیل پشتیبانی نظامی از دولت سوریه، شورشیان حوثی یمن و حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده قرار گرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.