نصب دیوار‌های بتنی و دوربین‌ در قبرستان قتل‌عام شدگان سال ۶۷

یکشنبه, 8ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

ایران وایر

تصاویر منتشر شده توسط فعالان رسانه‌ای ایران از نصب دیوارهای بتنی و دوربین‌های مدار بسته در قبرستان خاوران، محل قبرهای دسته‌جمعی قتل عام شدگان سال ۱۳۶۷ حکایت دارند.

باربد گلشیری اصفهانی، فعال رسانه‌ای، با انتشار تصاویری از این اقدام در توییتر خود نوشته است که مقامات ایران قبرستان خاوران را با دیوارهای بتنی بیش ار پیش محصور می‌کنند و پایه‌های دوربین‌های مداربسته نیز در محل نصب کرده‌اند.

گورستان خاوران مشهورترین محل دفن دسته‌جمعی کشته‌شدگان اعدام‌های سال ۶۷ است که به دستور آیت‌الله خمینی و با تشکیل هیئتی مشهور به «هیئت مرگ» و علی‌رغم این‌که در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان بودند، اعدام شدند.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور کنونی حکومت ایران یکی از اعضای این هیات مرگ بود.

به دلیل پنها‌ن‌کاری مقام‌های جمهوری اسلامی آمار دقیقی از تعداد اعدام‌شدگان وجود ندارد، اما بر پایه برخی برآوردها گفته می‌شود که حدود پنج هزار نفر از زندانیان سیاسی هوادار سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپگرا مانند فداییان خلق و حزب توده، در تابستان سال ۱۳۶۷ در زندان‌های ایران اعدام شدند.

در سال‌های گذشته تلاش‌های متعددی از سوی مقامات جمهوری اسلامی برای تخریب و به فراموشی سپرده شدن این قبرستان صورت گرفته که با مقاومت خانواده‌های جانباختگان روبرو شده است.

این خانواده‌ها می‌گویند حکومت ایران به دنبال پاک کردن آثار اعدام‌های جمعی است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.