صدها چترباز اسرائیلی در قبرس؛ مانور بزرگ نظامی برای آمادگی جنگی مقابل حزب‌الله و ایران

سه شنبه, 10ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن
ارابه‌ای آتش

منبع تصویر،IDF

 
توضیح تصویر،

مانور ارابه‌ای آتش هم‌زمان با ماه جنگ در اسرائیل برگزار می‌شود

 

در آخرین هفته از “ماه جنگ” در اسرائیل، صدها چترباز ارتش اسرائیل به قبرس رفته‌اند تا در رزمایشی مشترک به نام “فراتر از افق” شرایط و وضعیت جنگی علیه جنبش حزب‌الله لبنان را تمرین کنند.

این مانور بخشی از رزمایش بزرگ “ارابه‌های آتش” است که در آن نیروی هوایی اسرائیل هم حمله به اهداف هسته‌ای در ایران را شبیه‌سازی می‌کند.

ارتش اسرائیل هدف از رزمایش فراتر از افق را “ارتقای آمادگی و شایستگی نیروها در انجام ماموریت‌های عملیاتی در عمق خاک دشمن” خوانده که به نوشته رسانه‌های اسرائیلی اشاره به حزب‌الله لبنان است.

به گفته ارتش اسرائیل این رزمایش در مسیرهای مختلف زمینی از جمله راه‌های پرپیچ و خم و مسیرهای شهری، روستایی و کوهستانی انجام می‌شود.

“بزرگ‌ترین مانور اسرائیل دهه‌های اخیر”

ارتش اسرائیل یک سال پیش اعلام کرده بود که در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در دوره‌ای چهارهفته‌ای با عنوان “ماه جنگ” مانور‌های گسترده نظامی برگزار می‌کند.

به گزارش تایمز اسرائیل این رزمایش “بزرگ‌ترین مانور نظامی اسرائیل در دهه‌های اخیر” است.

مانور مشترک اسرائیل و قبرس آخرین مرحله این رزمایش‌ است که روز پنج‌شنبه دوم ژوئن تمام می‌شود.

مانور ارابه‌های آتش

منبع تصویر،IDF

به گفته ارتش اسرائیل، هم نیروهای در حال خدمت و هم نیروهای ذخیره لشکر ۹۸ چتربازان به همراه یگان‌های نیروی هوایی و همین طور نیروهای ویژه -از جمله یگان “شایتت ۱۳” نیروی دریایی اسرائیل – در این رزمایش شرکت می‌کنند.

این یگان کوچک متشکل از تکاوران ویژه و نخبه نیروی دریایی است که توان عملیات در آب، خشکی و هوا را در شرایط دشوار و پیچیده دارند.

به گفته ارتش اسرائیل تمرین تخلیه نیروهای زخمی با هلی‌کوپتر و پرتاب تجهیزات لجستیکی با اسکادران‌های حمل و نقل سنگین از جمله تمرین‌های مانور است.

شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

رزمایش ارابه‌های آتش مانور گسترده‌ای است که در آن نیروی هوایی اسرائیل هم حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بر فراز دریای مدیترانه شبیه‌سازی می‌کند.

تمرکز این مانور نظامی روی اتفاقات ناگهانی است که در چند جبهه و به صورت هم‌زمان رخ می‌دهد و محور آن تمرین نبرد با حزب‌الله لبنان است.

پایگاه اصلی جنبش حزب‌الله -که با حمایت حکومت ایران فعالیت می‌کند و در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا است- مناطق جنوبی لبنان است که با شمال اسرائیل مرز مشترک دارد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه به ایران هشدار داد که “بابت تحریک حملات تروریستی از طریق نیروهای نیابتی تحت حمایتش، تاوان سنگینی خواهد پرداخت.”

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که ایران از مصونیت برخوردار بوده اما هشدار داد که “دوران مصونیت ایران به سر رسیده است.”

این سخنان در واکنش به گفته‌های فرمانده سپاه پاسداران بود که دیروز رسما اسرائیل را مسئول ترور حسن صیاد خدایی، سرهنگ نیروی قدس سپاه در تهران دانست و وعده انتقام داد.

این عضو سپاه قدس روز اول خرداد در مقابل خانه‌اش در شرق تهران با شلیک گلوله به قتل رسید.

از: بی بی سی

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.