وحوشت در جمهوری اسلامی: انتقال سه زندانی به اوین «برای اجرای حکم قطع انگشتان دست»

جمعه, 13ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

عکس مربوط به اجرای حکم قطع انگشتان دست یک سارق در مشهد در ملاء عام است

آرش صادقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، از انتقال دستگاهی شبیه به گیوتین به زندان اوین در ماه گذشته برای اجرای حکم قطع دست چند زندانی خبر داد.

آقای صادقی در توئیتی که روز پنج‌شنبه، ۱۲ خرداد، منتشر کرد از «هادی رستمی»، «مهدی شرفیان» و «مهدی شاهیوند» به‌ عنوان زندانیانی نام برده است که جهت اجرای حکم قطع انگشتان دست از زندان ارومیه به زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند.

این سه نفر در سال ۱۳۹۴ بازداشت و در سال ۱۳۹۸ بابت چهار فقره «سرقت حَدی» به «قطع چهار انگشت دست راست» و «رد عین اموال مسروقه» محکوم شدند.

بعدتر آقای رستمی با انتشار نامه‌ای از زندان گفته بود که تحت شکنجه مجبور به اعتراف اجباری به سرقت شده و در زمان وقوع برخی از سرقت‌های اعلام‌شده از سوی دادگاه در حال تحمل محکومیت پیشین خود بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل اواسط آذر ۱۳۹۹ ضمن اعلام خبر انتقال دستگاهی مخصوص شبیه به گیوتین به زندان ارومیه، دادگاه متهمان به دزدی در این زندان را «ناعادلانه» و حکم قطع دست آن‌ها را «ضد انسانی و خلاف موازین حقوق بشر در جهان» اعلام کرده بود.

این سازمان در همان زمان اعلام کرد که طی ۲۰ سال برای ۲۶۴ نفر در ایران حکم قطع دست صادر و اجرای حکم ۱۲۹ نفر از آن‌ها ثبت و تایید شده است.

بر اساس اعلام آرش صادقی، چهار انگشت یک زندانی متهم به سرقت که از زندان کرمانشاه به زندان اوین منتقل شده بود، روز دهم خرداد امسال «تحت تدابیر شدید امنیتی» در زندان اوین اجرا شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فعلی ایران پیشتر و در زمان ریاست بر قوه قضاییه، حکم قطع دست را از «افتخارات بزرگ نظام» خوانده بود.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.