وزیر نفت ایران: ۱.۶ میلیارد دلار بابت صادرات گاز به عراق وصول شد

پنجشنبه, 26ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

وزیر نفت جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۲۵ خردادماه، خبر داد که ایران طلب خود از عراق بابت صادرات گاز را بالاخره «وصول کرده است».

ساعتی پیش از آن که او در این باره در توییتر بنویسد، رسانه‌های دولتی ایران گفته بودند که وزارت برق کشور عراق عملیات پرداخت بدهی واردات گاز از ایران را آغاز کرده است.

این رسانه‌ها اظهارات احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق، را به نقل از خبرگزاری رسمی عراق بازتاب داده‌ بودند که گفته بود: «دولت عراق از امروز (چهارشنبه) عملا آغاز به پرداخت بدهی‌های عقب افتاده به ایران بابت واردات گاز در سال ۲۰۲۰ کرده است.»

حال به گفته جواد اوجی، وزیر نفت در دولت ابراهیم رئیسی، ایران طلب خود معادل ۱.۶ میلیارد دلار را از عراق دریافت کرده است.

پارلمان عراق یک هفته پیش از این یک لایحه مالی اضطراری را برای پرداخت بدهی‌های خود به ایران تصویب کرد تا با ادامه روند واردات گاز مانع از تشدید قطعی برق در این کشور شود.

این بدهی به مبلغ ۱٫۶ میلیارد دلار به سال ۲۰۲۰ باز می‌گردد و قرار بود تا ابتدای ماه ژوئن پرداخت شود اما پرداخت آن بر اثر تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران ممکن نشد.

سخنگوی وزارت برق عراق در ادامه سخنان خود اظهار داشت که پرداخت بدهی گازی ایران از محل استقراض داخلی از بانک تجارت عراق و سپرده وزارت دارایی عراق در صندوق اعتباری فراهم شده است.

وی افزود: «عراق در حال حاضر به ۵۰ تا ۵۵ میلیون مترمکعب گاز در روز نیاز دارد و طرف ایرانی هم قول داده است که با آغاز عملیات بازپرداخت بدهی‌ها، میزان صادرات گاز را افزایش دهد. انتظار داریم گاز صادراتی ایران در دو روز آینده افزایش یابد.»

عراق برای تأمین گاز مورد نیاز نیروگاه‌های برق خود در ماه‌های گرم تابستان، به واردات گاز از ایران وابسته است.

ایران در حال حاضر یک سوم گاز و برق مورد نیاز عراق را تأمین می‌کند، اما صدور انرژی از ایران به عراق مرتباً قطع شده یا کاهش می‌یابد.

سال گذشته، هنگامی که دمای هوا در عراق تا ۵۲ درجه سانتی‌گراد افزایش یافت، بخش‌هایی از این کشور دچار خاموشی شد و این رخداد، موجب اعتراضات پراکنده و استعفای وزیر برق این کشور شد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.