«دولت انقلابی، وعده‌های تو خالی»؛ ادامه اعتراضات بازنشستگان و بازاریان

شنبه, 28ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

روز شنبه ۲۸ خرداد شماری از بازنشستگان در چندین شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کرده و به وضعیت وخیم معیشتی خود اعتراض کردند. همزمان، گزارش‌هایی از شکل گیری اعتصابات در بازارهای چند شهر کشور منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بازنشستگان در شهرهای شوش، شوشتر، اهواز، آبادان، زنجان و بندرعباس به خیابان‌ها آمده و علیه دولت شعار داده‌اند.

در تجمع اعتراضی امروز، بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز شعار «مدعی عدالت، خجالت، خجالت»، در زنجان شعار «چه نام اشتباهی، تامین اجتماعی» و در بندرعباس شعار «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه» سر دادند.

بازنشستگان در اعتراضات اخیر خود که از ۱۶ خرداد آغاز شده است به صورت مستقیم خواستار ابطال مصوبه هیات وزیران درباره حقوق بازنشستگان، و اجرای همسان‌سازی هستند.

هیات وزیران ۱۵ خرداد با بیش از دو ماه تأخیر، افزایش حقوق سالیانه بازنشستگان را تصویب کرد که بر اساس آن حقوق مستمری‌بگیرانی که دریافتی بیشتر از حداقل دستمزد را دارند تنها ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

به دنبال اعتراضات بازنشستگان حجت عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سمتش استعفا داد و این وزارتخانه اکنون با سرپرست اداره می‌شود. تغییر در راس وزارت کار اما موجب عقب‌نشینی دولت از تصمیمش در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نشد و همین موضوع سبب نارضایتی معترضان شده است.

 همزمان گروهی از بازاریان در چند شهر کشور هم دست به اعتصاب زده‌اند.

در تهران، کسبه پاساژ کاشانی در خیابان امیرکبیر، در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش مالیات‌ها دست به اعتصاب و تجمع زدند.

گزارش‌هایی از درگیری نیروی انتظامی با کسبه معترض در خیایان سعدی و امیرکبیر نیز منتشر شده است.

بنکداران عمده فروش اصفهان نیز روز شنبه مغازه‌های خود را باز نکردند.

تجمع اعتراضی کسبه و بازاریان یزد مقابل فرمانداری این شهر نیز برگزار شده و بازاریان دو شهر نور‌آباد ممسنی و کوهچنار در استان فارس نیز روز شنبه اعتصاب کردند.

گسترش اعترضات در ایران همزمان با اولین سالگرد روی کار آمدن دولت ابراهیم رییسی انجام می شود که با وعده بهبود وضعیت معیشتی مردم بر سر کار آمد اما موج گسترده‌ای از گرانی را بر مردم ایران تحمیل کرد.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.