عراق واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران را «ممنوع کرد»

سه شنبه, 31ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

فعالان تجاری می‌گویند ایران به زودی بازار محصولات کشاورزی عراق را از دست خواهد داد و چه بسا واردکننده مرغ و گوشت از این کشور شود.

فعالان تجاری ایران از ممنوعیت واردات مرغ و تخم مرغ از ایران توسط دولت عراق خبر دادند.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، در این زمینه به روزنامه «شرق» گفته که عراق واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران را ممنوع کرد.

شرق همچنین از قول مهدی کرمی‌پورمقدم، دبیرکل سابق اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، گزارش داده که در حال حاضر هفت هزار مرغداری در عراق تأسیس شده و تولید تخم مرغ در این کشور از ۱.۵ میلیارد عدد در سال ۲۰۱۹ به هفت میلیارد عدد در سال گذشته رسیده است.

به‌گفته وی، بسیاری از دامداران، مرغداران و پرورش‌دهندگان ماهی ایران سرمایه خود را برداشته و به عراق مهاجرت کرده‌اند.

اخیرا مرغداران عراقی در اعتراض به واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران روبه‌روی ساختمان وزارت کشاورزی این کشور تجمع کرده و خواهان حمایت دولت عراق از تولیدات داخلی شده بودند.

روزنامه شرق از قول فعالان تجاری می‌نویسد که ایران به زودی بازار محصولات کشاورزی عراق را از دست خواهد داد و چه بسا واردکننده مرغ و گوشت از این کشور شود.

آخرین آمار ماهانه سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در فروردین امسال از لحاظ حجمی هفت درصد و از لحاظ ارزش دو درصد افت کرده و به ۴۲۶ میلیون دلار رسیده است. عراق بعد از چین و امارات، بزرگترین مقصد کالای صادراتی ایران است.

با استفاده از گزارش روزنامه شرق و سازمان و توسعه تجارت/د.خ/ک.ر

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.