چهار برابر شدن ورود گردشگران ایرانی به ترکیه

سه شنبه, 31ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن
مقاصد اصلی سفر شهروندان ایران به ترکیه شهرهای استانبول و آنتالیا هستند.
مقاصد اصلی سفر شهروندان ایران به ترکیه شهرهای استانبول و آنتالیا هستند.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در تازه‌ترین گزارش خود که روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ در سایت این وزارتخانه منتشر شده است از چهاربرابر شدن آمار ورود گردشگران ایرانی به این کشور خبر داد.

بنابراین گزارش در ماه مه امسال حدود ۱۸۴ هزار گردشگر ایرانی وارد ترکیه شده‌اند که این رقم نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایشی چهاربرابری را نشان می‌دهد.

بنابر این گزارش  در پنج ماه اول سال ۲۰۲۲، در مجموع ۸۴۰ هزار گردشگر ایرانی به ترکیه رفته‌اند که نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۲۱ افزایشی ۳.۵ برابری داشته است.

گردشگرانی ایرانی پس از شهروندان کشورهای آلمان، بلغارستان و روسیه بیشترین شمار گردشگر خارجی در ترکیه را تشکیل می‌دهند و سهمی ۷.۵ درصدی در کل گردشگران ورودی به این کشور داشته‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ترکیه در روزهای تعطیل ۱۴ و ۱۵ خرداد و همزمان با سالمرگ آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی تمامی هتل‌های شهر وان ترکیه در نزدیکی مرز ایران از گردشگران ایرانی پر شده بود.

مقاصد اصلی سفر شهروندان ایران به ترکیه شهرهای استانبول و آنتالیا هستند.

خریداران ایرانی مسکن در ترکیه همچنان در صدر گزارش مرکز آمار این کشور قرار دارند.بنابر آخرین گزارش مرکز آمار ترکیه که به وضعیت خرید مسکن خارجی‌ها در پنج ماه ابتدای سال ۲۰۲۲ پرداخته شه هزار و ۸۹۷ واحد مسکن توسط ایرانی‌ها خریداری شده است که افزایشی ۶۳ درصدی را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

ایرانی‌ها طی دو سال گذشته و با اوج‌گیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در صدر خریداران مسکن در ترکیه بودند اما طی چند ماه گذشته شهروندان روسیه جایگاه اولی را از ایرانی‌ها گرفتند.

شهروندان روس از ابتدای جنگ روسیه و اوکراین نزدیک به چهار هزار واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند که تقریبا سه برابر دور مشابه پارسال است.

مرکز آمار ترکیه می‌گوید در پنج ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ در مجموع بیش از ۲۷ هزار واحد مسکن به شهروندان خارجی فروخته شده است که نسبت به دور مشابه در سال ۲۰۲۱ رشدی ۷۰ درصدی نشان می‌دهد.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.