ادعای میدل‌ایست‌آی: آمریکا پیشنهاد ایران را رد کرد

سه شنبه, 31ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

آمریکا پیشنهاد ایران برای احیای برجام را رد کرد: باقی ماندن سپاه در لیست تروریسم به شرط حذف قرارگاه خاتم الانبیا از لیست تروریسم.

به گزارش خبرآنلاین میدل ایست آی در گزارشی مدعی شد: ایالات متحده هنوز به یک پیشنهاد جدید از سوی ایران که شامل لغو تحریم های اعمال شده علیه یک بازوی اقتصادی سپاه پاسداران است پاسخ نداده است. منابعی به “میدل ایست آی” گفتند که تهران شرط خود مبنی بر حذف سپاه پاسداران از لیست گروه های تروریستی واشنگتن در ازای لغو تحریم ها را کنار گذاشته است تا به بن بست مذاکرات احیای برجام پایان دهد.

در حالی که به نظر می رسد شانس احیای برجام اندک است، یک منبع به “میدل ایست آی” گفت که ایران در پیشنهادی جدید درخواست حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا را کنار گذاشته و در عوض خواستار لغو تحریم های اعمال شده توسط آمریکا علیه قرارگاه مرکزی “خاتم الانبیا” و چند نهاد دیگر شده است. منبع دیگری به این رسانه گفته که ایالات متحده هنوز به این پیشنهاد که یک راه حل “راه میانی” است، پاسخ نداده است.

اظهارات مقامات آمریکایی نشان می دهد که ایالات متحده موافق پیشنهاد جدید ایران نیست. “ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گذشته گفت: تهران باید تصمیم بگیرد که موضوعاتی را که خارج از برجام هستند کنار بگذارد.او گفت: «ما معتقدیم که اگر ایران این تصمیم سیاسی را اتخاذ کند، در موقعیتی قرار خواهیم گرفت که بتوانیم به سرعت به پایبندی متقابل به برجام برگردیم.» واشنگتن تاکید کرده است که اگر تهران به دنبال گرفتن امتیازات فرابرجامی از آمریکا است، باید امتیازاتی فراتر از برجام نیز ارایه دهد، مانند توافق بر سر اینکه مقامات یکدیگر را هدف قرار ندهند.

در همین حال، یک منبع به میدل ایست آی تایید کرد که چنین توافقی روی میز بوده است و ایران و آمریکا در حال بررسی توافقی بودند که در ازای حذف سپاه از فهرست تروریستی آمریکا، مقامات یکدیگر را هدف قرار ندهند. این منبع افزود، با این حال، ایالات متحده می‌خواهد ایران این توافق را علنی کند زیرا دو کشور “به یکدیگر اعتماد ندارند.” اما ایران با شنیدن این اصرار آمریکا از توافق قبلی خود عقب نشینی کرد.

یک تحلیلگر سیاسی ایرانی که نخواست نامش فاش شود به میدل ایست آی گفت: «برای دولت محافظه‌کار ابراهیم رییسی بسیار پرهزینه بود که اعلام کند بر سر نگرفتن انتقام ترور قاسم سلیمانی از مقامات سابق آمریکا با دولت فعلی آمریکا به توافق رسیده‌اند.» این برخلاف وعده قبلی آنها مبنی بر تعقیب قاتلان سردار قاسم سلیمانی است.

در سال ۲۰۲۰، ترامپ دستور ترور سلیمانی، فرمانده ارشد سپاه را صادر کرد که در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ در جریان یک سفر رسمی به عراق در حمله هوایی آمریکا ترور شد. به دنبال اختلاف نظر بر سر اعلام علنی برای هدف قرار ندادن مقامات آمریکایی، ایران و آمریکا هفته ها منتظر شنیدن امتیاز احتمالی طرف مقابل بودند، اما این اتفاق نیفتاد. حتی در ماه می، اتحادیه اروپا نماینده خود را به ایران اعزام کرد، اما باز هم هیچ گونه انعطافی از دو طرف نشان داده نشد. در آن زمان، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه “انریکه مورا” مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا، پیام آمریکا را به تهران منتقل کرده بود که واشنگتن نمی‌تواند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از فهرست تروریستی به عنوان بخشی از توافق احیای برجام حذف کند، اما حاضر است در آینده در این رابطه با ایران مذاکره کند.

در ۸ ژوئن گذشته، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران بدون ارایه جزییات بیشتر، اعلام کرد که تهران پیشنهاد جدیدی را روی میز گذاشته است. وی همچنین هشدار داد که اگر آمریکا و سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب کنند، تهران واکنش تندی نشان خواهد داد. با این حال، ایالات متحده قطعنامه ای علیه ایران در شورای حکام آژانس به تصویب رساند.

این تحلیلگر سیاسی به میدل ایست آی گفت: «به نظر می رسد ایالات متحده با زمان بازی می کند زیرا می داند که ایران مشکلات اقتصادی دارد. برای ایران بسیار دشوار خواهد بود که از خواسته خود (حذف سپاه از فهرست تروریستی آمریکا) عقب نشینی کند، زیرا این امر به رییسی و پایگاه حامی او آسیب جدی وارد می کند.» وی افزود: «فشار افکار عمومی بر رییسی افزایش یافته است و بسیاری در شبکه های اجتماعی و رسانه ها انگشت اتهام را به سمت او و علی باقری، رییس تیم مذاکره کننده وی به دلیل عدم مهارت در مذاکره نشانه رفته اند.» این تحلیلگر افزود:«به همین دلیل است که آنها در موقعیت دشواری قرار دارند. اگر از خواسته های خود دست بردارند، با خشم تندروها مواجه می شوند و اگر برجام را احیا نکنند، مردم از آنها روی گردان خواهند شد.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.