پیام دکتر شاپور بختیار به میتینگ سازمان دانشجویان و جوانان نهضت مقاومت ملی بمناسبت روز ۱۶ آذر و روز جهانی حقوق بشر ۱۶ آذر ۱۳۶۰ خورشیدی

دوشنبه, 11ام آذر, 1392
اندازه قلم متن

شانزدهم آذر که مقارن.با صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر است برای تمام تشنگان آزادی و محرومان جهان روز امید بخش و طلیعۀ سعادت انسان هاست. مردم ایران که خود اکنون در چنگال مشتی آدم کش و تعدادی رجالۀ متعصب دربند است باید بیش از سایر ملل برای حقوق انسانها و بدست آوردن حیثیت افراد تمام کشورها تلاش کند.

برای ما تعصب به هر شکل: چه مذهبی، چه نژادی، چه طبقاتی محکوم است. شرافت انسانی به ما حکم می کند که ملی گرائی و عشق به میهن خود را بر این اصول استوار نکنیم. هیچکس بعد از جنگ جهانی دوم تصور نمی کرد که شما جوانان امروز شاهد این همه بیعدالتی، تبعیض و بی سرو سامانی باشید. آنهائی که مبارزه می کردند صادقانه باور کرده بودند که برای آزادی افراد و جوامع بشری است – امروز با کمال تاسف از جزابر اقیانوس آرام تا دریای ایرلند تعصبات مذهبی مانع اصلی آسایش و همزیستی مسالمت آمیز مردم میشود. افزون طلبی های دولت های بزرگ و عدم رعایت حقوق مردم کشورهای عقب مانده و تخمیل نوع حکومت از طرف قدرت های بزرگ به ملل جهان سوم کلیه اصول اولیه حقوق بشر را زیر پا گذارده. بی اعتنائی به این اصول خشم مردم بیدار دل را بر انگیخته آنچه در ممالک معروف به سوسیالیست که بایستی الهام دهنده آزادی و ضامن حقوق بشر باشند میگذرد شرم آور است. وقتی شما می بینید که با یک دانشمندی مثل آندره ساخارف اینطور رفتار می کنند شما چه انتظاری از کشور نژاد پرست آفریقای جنوبی و یا دست نشانده آمریکای لاتین را دارید.

تا آن خجسته روزی که برای افراد بشر آزادی عقیده – آزادی کار- آزادی سکونت برقرار شود صحبت حقوق بشر ارزش یک بحث آکادمیک دارد و بس. شما جوانان عزیز ایران دارای یک گنجینه فرهنگ جاودانی هستید، شما نباید آزادی و سربلندی خود را فقط برای خود و کشورتان بخواهید. شما باید پس از بدست گرفتن امور کشورتان صادقانه برای اجرای اصول حقوق بشر پافشاری کنید زیرا ارزش و اعتبار یک کشور در گرو احترام شخصیت افراد و کوشش برای شکوفائی نهادهای اخلاقی و علمی است.

شما میدانید که در شانزدهم آذر ۱۳۳۲ اولین ضربه حکومت دست نشانده استعمار که مصدق را به زندان افکنده بود بر پیکر دانشگاه وارد شد و ۳ تن از جوانان پرشور و میهن دوست ما در داخل دانشکده فنی به ضرب گلوله از پای در آمدند. و از آن تاریخ تاکنون همه ساله سعی گردیده که خاطره فداکاری این جوانان جاودان بماند. دولت اسلامی خمینی با ماموریتی که داشت کار را یکسره کرد و با بستن دانشگاه پس از کشتار ده ها دانشجو و راه انداختن سیل خون یکی از ننگین ترین اعمال خود را مرتکب شد.

من به دانشجویان وابسته به نهضت مقاومت ملی ایران که این روز تاریخی را برای شروع فعالیت های وسیع خود انتخاب کرده اند تبریک می گویم. زیرا این روز، روز حقوق انسانهاست و روز نبرد دلاوران دانشگاه تهران برای آزادی عقیده و احترام به شخصیت انسانی است. مسئله حوانان ایران پس از دفع فتنه خمینی مهم ترین و مشکل ترین موضوع است. شما که در یک مملکت آزاد و یک محیط دمکراتیک تربیت شده اید در حل این مشکل نقش اساسی خواهید داشت. شما بدیگران خواهید آموخت که فقط در یک محیط آزاد که در آن حقوق تمام افراد کشور محترم شمرده شود امکان شکوفائی و پیشرفت برای همگان میسر است. شما باید عملا نه با شعار و راهپیمائی و تحمیق سایرین- مفهوم نظم دمکراتیک و آزادی واقعی را به دیگران نشان دهید. هر جامعه ای که در آن بجای آزادی هرج و مرج و خود خواهی پاگرفت باید در انتظار دیکتاتوری باشد. نگذارید که کشور زیبای ما بار دیگر آزمایشگاهی برای نوع جدیدی از پل پت مذهبی گردد. ما باید اعتبار برای رهبرانی قایل شویم که گفتار آنهابا کردارشان هم آهنگ بوده باشد. شما که در نهضت مقاومت ملی گردهم آمده اید و معتقد به دمکراسی و ملی گرائی هستید بیش از کلیه افراد و طبقات کشور گذشته روشن و آینده درخشانی دارید؛ منطق شما هم ایرانی و هم جهانی پسند است، شما به حاکمیت ملی و به رای مردم آگاه احترام میگذارید و نمی خواهید که هر روز افرادی در لفافه با سوابق تاریک و اعمال ضد ایرانی خود را به کشورتان تحمیل کنند. بالاخره شما معتقدید که به کوری چشم دشمنان ایران، ایران هرگز نخواهد مرد


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.