حراج ملی ایران با فروشی بیش از ۴۲ میلیارد تومان به کار خود پایان داد

شنبه, 4ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

 

هفتمین دوره حراج ملی ایران در حوزه هنر کلاسیک و اسلامی © aa

 

هفتمین دوره حراج ملی ایران در حوزه هنر کلاسیک و اسلامی، با ارائه ۴۰ اثر هنری، عصر روز جمعه سوم تیرماه، در خانه همایش، واقع در خیابان فیاضی(فرشته)، برگزار شد.

هفتمین دوره حراج ملی هنر کلاسیک و اسلامی، که از اول تیرماه با اجرای زهرا محمودوند وبه مدیریت هادی پورجاوید وعلی روحانی آغاز شده بود، با فروش ۴۲ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان به کار خود پایان داد.

در این دوره، آثار مختلفی همچون قلمدان، پرده‌های دست‌دوز، قرآن‌های خطی، مینیاتور وفرش به حراج گذاشته شد.

به گزارش خبرنگار تجسمی ایرنا، از آثار شاخص این حراج می‌توان به مجموعه قلمدان و پاکت نامه، مینیاتوری منسوب به حسین بهزاد، شمایل منسوب به آقا ابراهیم، شمایل اثر علی ابن محمد ابراهیم نقاش باشی، نقاشی لاکی منسوب به میرزا بابا، پنج لت نقاشی منسوب به علی خان صبا، در چوبی متعلق به کارگاه میرزا آقا امامی، نسخ خطی قرآن و منسوجات اشاره کرد.

گران‌ترین اثر این دوره، مجموعه ای شامل ۲۱قلمدان و ۲پاکت نامه بود که به قیمت ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به فروش رفت.

هادی پورجاوید، مدیرعامل هفتمین دوره حراج ملی، در مصاحبه با خبرنگار آناتولی گفت: “هدفمان این است آثار ایرانی در کشور خودمان بماند و گردش مالی و ثروت هم در هنر کشور صورت گیرد. خریداران آثار هنری باعث می‌شوند این گنجینه‌ها در کشور بماند. البته شرایط اینکه خریداران خارجی نیز در حراج شرکت کنند وجود دارد”.

وی ادامه داد: “روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نمایشگاه آثار برای بازدید عموم برپا بود و متقاضیان خرید آثار برای حضور در حراج گزاری ثبت نام کردند. بسیاری افراد در حوزه هنر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری نبودند اما با برگزاری این حراج‌ها آنها هم ترغیب شدند در این حوزه فعالیت اقتصادی کنند”.

گفتنی ست، صاحب و آفریننده برخی از آثار ارائه شده در هفتمین دوره حراج ملی، مشخص نبوده و صرفا براساس ‘قدمت’ قیمت‌گذاری شده اند. در این حراج همچنین ۶ اَثر ‘منسوب’ ارائه شده بود  و در پایان کار،  ۱۱ اثر فروخته نشده باقی ماند.

برخی از کارشناسان و منتقدان هنری، آثار ارائه شده در این حراج را فاقد قدمت و یا کم ارزش تر از قیمت تعیین شده میدانند.َ

 

ً


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.