نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به آقای رضا پهلوی

یکشنبه, 5ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به آقای رضا پهلوی

 آقای رضا پهلوی، ولیعهد آخرین پادشاه ایران

به شما به عنوان یک فرد ایرانی هموطن خود درود می گوییم و ادای احترام می کنیم.

شما در مصاحبه ی خود در روز ۱۳ خرداد۱۴۰۱ که با پوشش رسانه ای تدارک شده ی گسترده ای انجام گرفت، مطالبی را ذکر کردید که واکنش های گوناگونی را به دنبال داشت و ما را نیز ناگزیر می کند که جهت تنویر افکار عمومی نسبت به برخی از نکات آن مصاحبه، به روشنگری بپردازیم. شما ضمن بیانات خود گفتید از اپوزیسیون جمهوری اسلامی نا امید هستید و خود اپوزیسیون را بخشی از مشکل اوضاع فعلی دانستید. باید به شما یادآوری کنیم پس از انقلاب بهمن ۵۷، نحله های مختلف اپوزیسیونی که شما آن را بی خاصیت و بخشی از مشکل نامیده اید، در شرایطی بسیار خطیر و دشوار درگیر مبارزه ای پیگیر و مداوم با اقتدارگرایان و انحصارطلبانی که به اهداف ملت از انقلاب پشت نمودند، بوده و هستند. در این مبارزات در طول بیش از چهار دهه، هزاران کشته و ده ها هزار زندانی در شرایط بسیار دشوار و هزاران نفر تکفیر شده و جلای وطن کرده و از هستی ساقط شده داشته اند. از همان ماه های اول، در مخالفت با اعمال و رفتار حاکمان جمهوری اسلامی برخاسته از انقلاب، صدها حرکت اعتراضی انجام داده، هزاران نشریه و بیانیه منتشر کرده و تا به امروز از پای ننشسته اند واین خیزش همگانی امروز نتیجه روشنگری و افشاگری آنان نسبت به خطا ها و انحرافات حکومت، طی سال ها تلاش، شکل گرفته است. اکنون شما چگونه به خود اجازه می دهید که اپوزیسیون حاضر در ایران با سال ها فداکاری و ایثار و پرداخت آن همه هزینه را بی خاصیت و بخشی از مشکل بدانید؟ بر عکس به دلایل روشن این شمایید که با مواضع مبهم و غالبا ضد و نقیض، در سر راه وحدت ملی و تلاش مردم ایران در جهت استقرار حاکمیت ملی و آزادی و استقلال در این سرزمین بخشی از مشکل هستید. شما از یک طرف در ۴۲ سال قبل در قاهره در انظار عمومی سوگند پادشاهی یاد کرده اید و از طرف دیگر در نوار صوتی خود در سال گذشته می گوئید که رژیم پادشاهی موروثی را قبول ندارید و طرفدار نظام جمهوری و انتخابی میباشید. و یا ذکر می کنید که اصلا مایل به فعالیت سیاسی و داشتن هیچ مقامی نیستید. این سر در گمی از کجا ناشی می شود که موجب تفرق دیدگاه های مختلف گردیده و انسجام و وحدت ملی ایرانیان را دچار مشکل نموده و برای جمهوری اسلامی فرصت مغتنمی را فراهم می سازد؟

 شما و طرفداران شما انقلابیون سال ۵۷ را که یقینا اکثریت قریب به اتفاق اقشار و گروه های اجتماعی و سیاسی ملت ایران را تشکیل می داده اند مسئول سیاه روزی ها و نابسامانی های امروز کشور معرفی می کنید در حالیکه همه کس میداند که تمام انقلاب ها در طول تاریخ و در تمام جهان در اثر رفتار غلط و سیاست های نادرست حکومت های مستقر روی می دهند. البته قدرت های خارجی هم سعی میکنند تا برای حفظ منافع خود بر امواج انقلاب سوار شده و اهداف خود را به پیش ببرند. بنا بر این اولین مسئول انقلاب ایران هم کسی به جز محمد رضا شاه پهلوی یعنی پدر شما نیست.اگر به سخنرانی تلویزیونی ایشان در روز ۱۵ آبان ۵۷ یک بار دیگر نگاه کنید می بینید که به تمام مفاسد و مظالمی که موجب بروز انقلاب ایران شد، اذعان کرده اند.

از کودتای اجنبی ساخته ۲۸ مرداد۳۲ تا زمان انقلاب۵۷ قانون اساسی مشروطیت زیر پا گذاشته شد و پادشاه همواره حکومت کرد نه سلطنت. همه امور کشور را در ید قدرت انحصاری خود گرفت. آیا نباید ایشان مسئول وقوع انقلاب و تمام مصائب و تیره روزی های امروز مردم ایران شناخته شود؟ البته در قبال آن رفتار ها هیچ تقصیری متوجه شخص شما نیست اما حد اقل اظهار نظر در باره گذشته نشان دهنده طرز تفکر و داوری و عقاید شماست. شما به کودتای ۲۸ مرداد و همکاری دربست دربار با دستگاه های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا، به زندانی کردن نخست وزیر قانونی و قهرمان ملی کردن نفت تا پایان عمر، به اعدام فجیع دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه دولت ملی، به استبداد و اختناق و رفتار ساواک، به اعدام ها و زندان ها و شکنجه ها، به تاسیس حزب واحد رستاخیز و گفتن اینکه هر کس عضو این حزب شاه ساخته نشود باید از مملکت برود، به پیش کش کردن بخش مهمی از خاک ایران یعنی بحرین به قدرت های استعماری، به برگزاری جشن های نمایشی پر هزینه و تحمیل کردن مخارج سنگین آن ها بر گرده ملت محروم ایران و به انواع فساد ارکان حکومت ورود نمی کنید و نسبت به این مسائل اعلام موضع نمی نمائید و بدون ورود به آن مظالم و محکوم کردن آن ها فقط می خواهید از عنوان «شاهزادگی» و فرزندی آن پادشاه برخوردار شوید که این تناقض قابل قبول نیست.

آقای رضا پهلوی! شما به دلیل توارث و فرزندی شاه سابق، دارای یک موقعیت بدون بدیل و کاملا استثنائی می باشید. شما ولیعهد شاه سابق ایران هستید. شما به عنوان وارث رژیم پادشاهی و سلطنت شناخته می شوید. شما چه بگوئید و چه بر زبان نیاورید نماد نظام سلطنتی تلقی می شوید و هرکس به ندای وحدت خواهی شما پاسخ مثبت بدهد و با شما همکاری نماید به طور واضح تایید کننده نظامی که شما نماد آن هستید شناخته خواهد شد. از همین روی گروه های بسیاری از جامعه که طالب استقرار حاکمیت ملی بر اساس رای و انتخاب مردم بوده و به استقلال و آزادی و عدم وابستگی به قدرت های بیگانه اعتقاد دارند و بازگشت به گذشته را قبول نداشته و نگاه مترقیانه و رو به جلو دارند، علیرغم اوضاع اسفناک و مشقت بار موجود نمی توانند با شما همراه شوند و اتحاد با شما را، اتحاد «همه با نظام سلطنتی» به شمار می آورند. به ویژه که تجربه تلخی هم از«همه با هم» در ضمیر مردم ایران رسوخ کرده که به آسانی زدوده شدنی نیست. ازهمین جاست که شما در وضعیت فعلی نه عامل همگرایی و اتحاد که موجب نفاق و واگرایی شناخته می شوید یعنی دقیقا بخشی از مشکل بر سر راه وحدت نیرو ها می باشید. مگر آنکه موضع خود را نسبت به گذشته و نسبت به نظم آینده کشور با صداقت و صراحت اعلام نمائید. اگر شما حقیقتا به فکر رهایی ایران از چنگال استبداد و مخمصه کنونی بوده و به طور واقعی به نظام جمهوری و رای مردم و آینده روشن این کشور پس از یکصدوبیست سال تلاش ناکام که برای استقرار حاکمیت ملی وآزادی پشت سر گذاشته، اعتقاد دارید سوگند پادشاهی ۴۲ سال قبل را لغو کنید و به اطرافیان خود بگوئید از واژه «شاهزاده» برای شما استفاده نکنند و جمهوری خواهی خود را به صراحت اعلام نمایید و هواداران خود را در یک جمعیت جمهوری خواه متشکل نمایید. و آنگاه در عرصه سیاسی کشور گام بگذارید و اگر به آن سوگند و تعهد برای اعاده مشروطه سلطنتی پای بندید به وضوح بیان کنید و یک حزب سلطنت طلب بر پا کنید تا تکلیف برای همه روشن باشد. قبل از اعلام موضع شفاف در مورد آینده، فراخوان دادن و دخالت شما در جنبش مردم ایران، سازنده نبوده و به عنوان موج سواری و ترفندی برای مصادره جنبش تلقی می گردد. و نتیجه ای جز جلوگیری از ایجاد وحدت ملی و تضعیف و تخریب خیزش مردم و خوشنودی حکومت درمانده و به بن بست رسیده و بدون آینده جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

    هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران

   تهران-پنجم تیرماه ۱۴۰۱ خورشیدی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۳ نظر

 1. دقیقاً و به درستی اشاره شد به تناقض در بیانیه های ایشان در طی این ۴ دهه … از یک طرف با سیستم پادشاهی مخالف هستند و ظاهرا هیچ ادعایی به رهبری هم ندارند اما حتی یکبار در برابر این که ایشان را شاهزاده خطاب می کنند نه تنها اعتراض نکردند بلکه خشنود هم بودند از این بابت …
  بنابر این در پس ذهن ایشان به جز سلطنت چه گزینه ی دیگری وجود دارد ؟؟؟؟؟؟

 2. جناب آقای جوادی گرامی،
  با سپاس از ملاحظات شما. شما نوشته اید که همه حرفهای جبهه ملی ایران درست است اما وقتش نیست. ممکن است بگوئید کی وقتش است؟ بعد از اینکه دیکتاتوری حاکم شد؟ کوشش برای ساکت کردن اپوزیسیون همان کاری است که در زمان خمینی هم صورت گرفت و کار اشتباه و حتی غیردموکراتیکی است. انتقادات درست همیشه باید مطرح شوند و هر کس باید تحمل انتقادات را داشته باشد و کوشش کند در حد توان خود به آنها پاسخ گوید. این مردمند که بعدا تصمیم میگیرند.

  مازیار

 3. دوستان عزیز و محترم. متاسفانه به دلایلی که همه به آن واقفیم هیچکس نمیتواند به اصالت آنچه در رسانه های الکترونیکی میبیند و میخواند صد در صد اطمینان داشته باشد. ارادتمند همیشه‌جزو هواداران جبهه ملی ایران بوده و هستم. همچنین گرچه در دوران کوتاه و پر افتخار زمامداری زنده یاد دکتر مصدق خردسال بودم همواره ارادتمند به شخص دکتر مصدق و پیرو راه او بوده و هستم. در زمان حیات زنده یاد دکتر مدنی افتخار همکاری با نامبرده را داشتم و جبهه ملی شمال کالیفرنیا به نام بنده در اداره ثبت شرکت‌های پایتخت کالیفرنیا به ثبت رسیده.
  منظورم از ذکر مقدمه فوق این بود که به سما توجه بدهم که‌ بنده یک سلطنت طلب و یا مخالف جبهه ملی نیستم. و به همین دلیل به خودم حق می‌دهند که‌ در مورد این اعلامیه شما اظهار نظر کنم.
  آنچه نوشتید بدون یک ذره تردید واقعیت بود. ولی واقعیتی که اکنون زمان ذکر آن نیست:
  توجه شما را به نکاتی که ذیلا به آگاهی میرسانم جلب میکنم. و البته شاید فقط در طرف هفت روز گذشته بیش از ده بار این نکات را در پاسخ به نوشته سایر هموطنان تذکر داده ام.
  شاهزاده رضا پهلوی تمت هیچ شرایطی قابل مقایسه با ایت الله خمینی نیست و به اندازه ناخن کوچک او بین مردم محبوبیت‌ و جاذبه ندارد. من به شما اطمینان می‌دهم. حتی اگر هدف او از ذکر«‌همه با هم فریب مردم مثل این الله خمینی باشد، که بعید به نظر می‌رسد، موفق نخواهد شد.
  اکنون‌ زمان مخالفت و انتقاد از هیچکدام از کسانیکه منتقد و مخالف رژیم هستند‌ نیست. پی از پیروزی ملت ایران‌ بر این رژیم جهل و جنایت. یکی از امتیازات بسیاری که بدست میاوریم امکان مناسب حل اختلافات و انتقاد از یکدیگر است. امروز ارجح است که تمام نیروی خود را حتی اگر ناچیز و کوچک باشد، که در مورد جبهه ملی چنین نبست، میبایست صرف مبارزه با عامل اصلی تمام مشکلات و گرفتاریهای کشورمان بکنیم نه انتقاد و مبارزه با یکدیگر.
  شاهزاده رضا پهلوی شاید نه به اندازه جبهه ملی ولی به هر صورت نمیتوان منکر شد که طرفداران قابل ملاحظه ای دارد. ذکر آنچه شما به او پیشنهاد میکنید طرفداران او را رنجیده خاطر خواهد کرد بدون اینکه واقعا اثری در جلب حمایت چپ ها، توده ای ها و یا حتی ما داشت باشد. بگذریم از این نکته توقع داشتن از هر انسانی که پدر و پدر بزرگ خو درا نفی کند منصفانه نیست. بخصوص با توجه به این که ایشان ادعا ندارد که یک رهبر فدایی و جان بر کف است و حاضر ایت برای رسیدن به هدف دست به هر کاری بزند.
  توجه داشته باشید ایشان به علت همان شاهزادگی و نام و نشانی که دارد‌ با فاصله ریاد از مجموع ما جبهه ملی ها از موقعیت تماس گرفتن و مذاکره با مسءولین سایر کشور ها برخودار است. علاوه بر ان‌به دلیل امکان مالی …… که دارد لازم نیست برای تحصیل در آمد زندگی تلاش کند و می‌تواند در صورتی که مایل باشد تمام وقت خود را صرف مبارزه کند. در حالیکه شاید ما چنین امکانی نداشته باشیم.
  امیدوارم به نکاتی که ذکر کردم توجه مبذول فرمایید.
  با احترام. ایرج جوادی