افزایش تعداد بازداشت شدگان؛ گزارش تکمیلی از بازداشت شهروندان بهائی در شیراز

دوشنبه, 6ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – ژیلا شرفی نصرآبادی شهروند بهائی ساکن شیراز روز یکشنبه ۵ تیرماه، توسط نیروهای امنیتی ضمن تفتیش منزل شخصی اش، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. هرانا روز گذشته از بازداشت دو شهروند بهائی دیگر به نام های شقایق خانه زرین و نگار ایقانی در شیراز خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۵ تیرماه ۱۴۰۱، ژیلا شرفی نصرآبادی همزمان با دو شهروند دیگر، توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت شد.

منزل این شهروند در زمان بازداشت توسط نیروهای امنیتی تفتیش و شماری از وسایل شخصی او ضبط و برده شده است.

ژیلا شرفی نصرآبادی، ۴۱ ساله، متاهل و مادر دو دختر است.

روز گذشته هرانا از بازداشت دو شهروند بهائی دیگر در این شهر به نام های شقایق خانه زرین ۲۰ ساله و نگار ایقانی ۲۲ ساله، خبر داده بود.

ماموران ضمن تفتیش منزل برخی لوازم شخصی آنها از جمله تلفن همراه و لپ تاپ را ضبط کرده و با خود بردند.

یک منبع مطلع پیشتر به هرانا گفت: «بعد از ظهر یکشنبه پدر خانم زرین در پی عدم کسب اطلاع از وضعیت دخترش و استرس ناشی از دستگیری وی، سکته کرده و هم اکنون در یکی از بیمارستان های شیراز تحت مراقبت های پزشکی است.»

تا لحظه تنظیم این خبر، از اتهامات مطروحه و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

نگار ایقانی پیشتر به همراه شمار دیگری از شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری سال ۹۸، در نتایج این آزمون با ایرادات مختلفی از جمله “نقص در پرونده” مواجه شده و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شد. در مهرماه همان سال، هرانا طی گزارشی به احراز هویت ۲۳ تن از شهروندان بهائی محروم از تحصیل در کنکور سراسری پرداخته بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.