«گروه هفت» بر «پاسخگو کردن» ایران برای ساقط کردن هواپیمای مسافری اوکراینی تأکید کرد

چهارشنبه, 8ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

گروه هفت کشور صنعتی روز سه‌شنبه هفتم تیر، در پایان نشست سه‌روزه خود در جنوب آلمان تأکید کرد که ایران باید به خاطر ساقط کردن پرواز ۷۵۲ خطوط بین‌المللی اوکراین پاسخ‌گو باشد.

کشورهای «گروه هفت» در بیانیه‌ای اعلام کردند که «به حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای پاسخگو کردن ایران در خصوص سرنگونی غیرقانونی پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین ادامه می‌دهیم».

هواپیمای اوکراینی با شماره پرواز پی‌اس۷۵۲، ۱۸ دی‌ماه‌ ۱۳۹۸ دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دست‌کم دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

بنا بر گزارش دولت کانادا، ۵۵ شهروند کانادایی و ۳۰ تن از دارندگان اقامت دائم این کشور در پرواز ۷۵۲ کشته شدند.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا حکم به عمدی بودن و تروریستی بودن شلیک به هواپیما توسط سپاه داده است.

آن رویداد در روزی رخ داد که ایران پنج روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران به‌دستور دونالد ترامپ، با رویکرد انتقامی موشک‌هایی را به یک پایگاه نظامیان آمریکا در عراق شلیک کرد.

اوکراین، کانادا و خانواده‌های قربانیان این پرواز بر اساس شواهد موجود اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی از این هواپیما به‌ عنوان «سپر انسانی» در مقابل واکنش احتمالی آمریکا به حمله شبانه ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق استفاده کرده است.

خانواده‌های قربانیان هواپیما ابراز نگرانی کرده‌اند که از آغاز جنگ روسیه در اوکراین، دولت کی‌یف از دنبال کردن ماجرای سقوط هواپیما بازایستاده است.

دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، که کشورش یکی از هفت کشور گروه صنعتی است، از هر فرصتی در صحنه‌های بین‌المللی برای ایجاد فشار بر تهران در ارتباط با پروندهٔ همچنان گشوده هواپیمای ساقط شده، استفاده می‌کند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.