واکنش ایران به بیانیه گروه هفت در محکومیت نقض حقوق بشر در این کشور

چهارشنبه, 8ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران گروه هفت بخش‌هایی از این بیانیه را به شدت محکوم کرد. در این بیانیه نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و “فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده” ایران در منطقه محکوم شده است.    

 

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی سه‌شنبه هفتم تیر (۲۸ ژوئن) در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران کشورهای گروه هفت در آلمان گفت: «ما بخش‌هایی از بیانیه نهایی سران کشورهای عضو گروه هفت که علیه جمهوری اسلامی ایران است را به شدت محکوم می‌کنیم».

اشاره او به بخش‌هایی از بیانیه است که در آن جمهوری اسلامی به خاطر تداوم نقض حقوق بشر، از جمله بازداشت های خودسرانه و افزایش مجازات اعدام، برنامه موشکی این کشور و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه محکوم شده است.

سران گروه هفت هم‌چنین از ایران خواسته‌اند تمام فعالیت‌های موشکی بالستیک و اشاعه تسلیحات هسته‌ای مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف کند و برای انجام تعهدات قانونی خود، اطلاعات فنی معتبری که آژانس برای شفاف‌سازی و حل و فصل مسائل باقی‌مانده نیاز دارد را فورا تحویل دهد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی موارد مطرح شده بالا را “بی پایه، یکجانبه، و ناعادلانه” دانست و گفت: «بیانیه سران گروه هفت، عامدانه نقض فاحش توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و اعمال تحریم‌های غیر قانونی حداکثری علیه ملت شریف ایران را نادیده می‌گیرد».

او هم‌چنین مدعی شد که بیانیه اتهاماتی “بی‌اساس” در مورد عدم همکاری‌های پادمانی جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زده است. خبرگزاری فارس به نقل از کنعانی نوشت که جمهوری اسلامی بر “تعهد صریح” خود مبنی بر اینکه “ایران هرگز نباید سلاح اتمی تولید کند” تاکید می‌کند، اما  برنامه موشکی ایران “هرگز قابل مذاکره و مصالحه نیست”.

کنعانی هم‌چنین از بخشی از بیانیه که به مسئولیت جمهوری اسلامی در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران مربوط می‌شود، انتقاد کرد. سران کشورهای گروه هفت در بیانیه پایانی به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی از سوی جمهوری اسلامی نیز اشاره و اعلام کردند، از ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای “مسئول شناختن ایران” در مورد سرنگون کردن پرواز ۷۵۲ حمایت خواهند کرد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.