بلومبرگ: ایران نفت را بشکه‌ای ۱۰ دلار ارزان‌تر به چین می‌دهد

سه شنبه, 14ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و به دنبال آن تحریم این کشور، بر تقلای جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها افزوده و این حکومت را مجبور به ارایه تخفیف‌های سنگین برای فروش نفت به چین کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ، روز دوشنبه در گزارشی نوشت که پس از حمله روسیه به اوکراین، کشور چین به مقصد اصلی نفت خام روسیه تبدیل شده است و این امر باعث شده روسیه با ایران بر سر دسترسی به یکی از معدود بازارهای باقی‌مانده برای هر دو کشور تحریم‌شده، وارد رقابت شدید شود.

به نوشته بلومبرگ، واردات نفت خام چین از روسیه با ثبت رکوردی بی‌سابقه در ماه مه گذشته از عربستان سعودی که مدت‌ها بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بود، فراتر رفته و دلیل این امر ارایه تخفیف‌هایی از سوی روسیه به چین است.

این وضعیت باعث شده که حکومت ایران نیز تخفیف‌های سنگین‌تری را بر نفت صادراتی به چین اعمال کند.

بلومبرگ به نقل از معامله‌گران بازار جهانی نفت نوشته است که هر بشکه نفت ایران در حال حاضر، نزدیک به ۱۰ دلار پایین‌تر از بهای نفت تحویلی برنت در ماه اوت آینده قیمت‌گذاری شده است؛ این در حالی است که ایران پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نفت خود را با تخفیف ۴ تا ۵ دلاری عرضه می‌کرد.  

به گفته «بلومبرگ»، پالایشگاه‌های نیمه‌خصوصی چین خریداران اصلی نفت خام ایران و روسیه هستند. این پالایشگاه‌ها اجازه صدور فرآورده‌های خود به خارج از کشور را ندارند و وظیفه‌شان تامین نیازهای داخلی چین است.

نقش این پالایشگاه‌ها در تامین سوخت چین اهمیت بالایی دارد، چرا که بر خلاف کمپانی‌های دولتی، مشمول قوانین سختگیرانه بین‌المللی واردات و صادرات سوخت نمی‌شوند.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.