شعار علیه ایران؛ حمله هواداران صدر به پارلمان عراق

پنجشنبه, 6ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

طرفداران مقتدی صدر در اعتراض به نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری از سوی احزاب مورد حمایت ایران، به پارلمان عراق حمله کرده و وارد آن شده‌اند. گفته می‌شود که بعد از پیام صدر معترضان از پارلمان خارج شده‌اند.

 

محمد شیاع السودانی نامزد ائتلاف “چارچوب هماهنگی شیعی” به رهبری احزاب شیعه مورد حمایت ایران و متحدانش است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که معترضان که اکثرا از طرفداران مقتدی صدر بودند، بر ضد جمهوری اسلامی ایران شعار می‌دادند.

طبق اخبار منتشره در شبکه‌های اجتماعی، آن‌ها در اعتراض به معرفی او  شعار “سودانی، بیرون!” و “ایران، بیرون!” سرداده‌اند.

در ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از معترضان در پارلمان عراق در حال شعار دادن دیده می‌شوند. در ویدئوهایی هم معترضانی را می‌توان دید که در سالن اصلی پارلمان عراق در حال جشن و پایکوبی هستند و برخی دیگر روی میزهای پارلمان راه می‌روند و پرچم عراق را تکان می‌دهند. 

 

گزارش شده که در زمان حضور معترضان هیچ نماینده‌ای در پارلمان عراق حضور نداشته است و نیروهای امنیتی پارلمان عراق با سهولت نسبی اجازه داده‌اند، معترضان وارد ساختمان شوند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در ابتدا و پیش از ورود راه‌پیمایان به منطقه سبز بغداد پلیس ضدشورش برای عقب‌راندن آن‌ها از خودروهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد اما نتوانست از ورودشان به منطقه سبز جلوگیری کند. پس از آن برخورد پلیس ضد شورش با معترضان کمتر شد. 

این بزرگ‌ترین اعتراضات پس از انتخابات ۹ ماه پیش عراق به حساب می‌آید و دومین‌ باری است که مقتدی صدر قدرت بسیج طرفدارانش را به رخ رقبای سیاسی خود می‌کشد.

گفته می‌شود مقتدی صدر ساعاتی پس از تصرف پارلمان توسط هوادارانش با صدور این پیغام که “پیام خود را به فاسدان رساندید” از آن‌ها خواست که به خانه‌هایشان برگردند. اندکی بعد معترضان با نظارت نیروهای امنیتی پارلمان عراق را ترک کردند.

منطقه سبز بغداد که شامل ساختمان‌های دولتی و اماکن دیپلماتیک است از بالاترین حفاظت امنیتی برخوردار است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.