معاون سازمان نظام پرستاری: ماهانه ۱٠٠ تا ۱۵٠ پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند؛ کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در کشور

پنجشنبه, 6ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

معاون سازمان نظام پرستاری: ماهانه ۱٠٠ تا ۱۵٠ پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند؛  کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در کشور

ماهانه ۱٠٠ تا ۱۵٠ پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند © DR

معاون سازمان نظام پرستاری ایران، اعلام کرد که براساس گواهی‌های صادر شده اخیر، ماهانه بین ۱٠٠ تا ۱۵٠ پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند، این در حالیست که ایران با کمبود ۱٠٠ هزار پرستار مواجه است.

محمد تقی جهانپور معاون سازمان نظام پرستاری، روز چهارشنبه ۵ مرداد، اظهار داشت: «برخورد با پرستاران مثل نیروهای فصلی، محلِ انتقاد ما به وزارت بهداشت است».

وی افزود: «وزارت بهداشت نمی‌تواند هر زمان که نیاز داشت پرستاران را به خدمت بگیرد و بعد آن‌ها را کنار بگذارد. چنین برخوردی با نیروهایی که در این دو سال در سخت‌ترین شرایط کار کردند و جسم و روحشان تحلیل رفته، بی ‎انصافی است».

معاون سازمان نظام پرستاری با اشاره به آمار نگران کننده مهاجرت پرستاران از کشور، گفت: «از دلایل موج مهاجرت پرستاران، مساعد نبودن وضعیت استخدامی، وضعیت مالی و معیشتی، نبود  امنیت شغلی و نداشتن تسهیلات رفاهی، فرسودگی شغلی و میزان بالای سختی کار و اضافه کار های اجباری، رعایت نشدن نسبت پرستار به بیمار وغیره است، که روز به روز، آینده ی سلامت کشور را تهدید می کند».  

محمد تقی جهانپور همچنین از «خلف وعده برای تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری به دنبال فروکش کردن موج ششم کرونا»، انتقاد کرد و گفت: «نیروهای پرستاری اعم از شرکتی و طرحی نقش بسیار بزرگی در دوران کرونا و مدیریت بیماری داشته‌اند؛ اما علی‌رغم وعده‌هایی که در خصوص جذب به آنها داده شده بود، به محض اینکه موج ششم کرونا فروکش کرد تمام وعده‌ها به فراموشی سپرده شد و مسئولان به قول خود عمل نکردند».

وی تصریح کرد: «فروکش کردن موج ششم کرونا با لغو طرح‌های تعهد خدمت اجباری پرستاران و لغو قرارداد نیروهایی همراه بود که به شکل ۸۹ روزه و با وعده استخدام وارد بیمارستان‌ها شدند؛ اکنون چشم امید بیش از ۵۰۰۰ پرستار در کشور به قول‌های دولت و مجلس، برای ابلاغ ردیف‌های استخدامی و جذب پرستاران در مراکز درمانی است».

جهانپور افزود: «بزرگ‌ترین مشکل جامعه پرستاری کمبود نیرو است که این مشکل باعث فشار مضاعف به پرستاران و عواقب دیگری است که متوجه سلامت جامعه می‌شود و به طور غیرمستقیم نارضایتی مردم، افزایش مرگ‌ومیر و تلفات و عوارض دیگری را به دنبال دارد».

وی همچنین با ابراز نگرانی از آمار بالای مهاجرت پرستاران گفت: «با کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در کل کشور روبه‌رو هستیم. این در حالیست که براساس گواهی‌های صادر شده اخیر، ماهانه حدود ۱٠٠ تا ۱۵٠ پرستار مهاجرت می‌کنند؛ آن هم در شرایطی که به شدت نیازمند پرستار هستیم و به طور قطع مردم آسیب زیادی از این کمبود نیرو می‌بینند».

جهانپور افزود: «با وجود وعده‌هایی که درباره پاداش‌های کرونا داده شد، هیچ‌یک از آن‌ها عملیاتی نشد؛ دو سال است که وعده و قول‌های تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تکرار می‌شود».

وی ادامه داد: «از دی ماه سال ۱۴۰۰ نیز وزارت بهداشت تعهد کرده که تعرفه‌های پرستاری را اجرا کند در حالی که تاکنون بابت این موضوع ریالی به پرستاران پرداخت نشده است.» 

خبر افزایش شمار پرستارانی که ماهانه از ایران مهاجرت می کنند در حالی منتشر شده است که اخیراً محمد میرزا بیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، شمار پرستاران درمقایسه با جمعیت کشور و تخت‌های بیمارستانی را عدد بسیار پایینی دانسته و گفته بود: «در مقابل میانگین کشور‌ها که به ازای هر یک هزار نفر، حداقل بین ۴ تا ۸ پرستار دارند، ما حدود ۹ دهم پرستار داریم یعنی ما به ازای هر یک هزار نفر، کمتر از یک پرستار داریم.»

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.