دو خودسوزی دیگر در ایران به دلیل مشکلات معیشتی

دوشنبه, 10ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

هم‌زمان با افزایش فشارهای اقتصادی به‌ویژه در ماه‌های اخیر، دست‌ کم دو خودسوزی به دلیل مشکلات معیشتی در شهرهای لاهیجان و ایلام در کمتر از یک هفته گزارش شده است.

ابراهیم انصاری، دادستان لاهیجان روز یک‌شنبه، نهم مرداد از خودسوزی «یکی از کنتورنویسان تحت پیمانکاری امور آب و فاضلاب» این شهرستان خبر داد و دلیل این اقدام او را «اعتراض به تعلیق شدن از کار از سوی شرکت پیمانکاری» عنوان کرد.

به گفته آقای انصاری این شهروند پس از ورود به اداره آب و فاضلاب با ریختن بنزین به روی خود خودسوزی کرده است.

در همین حال سایت حقوق بشری هه نگاو نیز از خودسوزی یک جوان ۳۰ ساله اهل ایلام با هویت «جمیل ولی‌بیگی» در روز شنبه، ۸ مرداد، به دلیل مشکلات معیشتی در یکی از خیابان‌های این شهر خبر داده است.

پیش از این خودسوزی دو کارگر در ماهشهر در اعتراض به اخراج خود در اواسط خرداد خبرساز شده بود. در همان زمان منابع خبری حقوق بشری از خودسوزی یک کارگر در یاسوج به دلیل «ناتوانی در پرداخت بدهی ده میلیون تومانی» خبر داده بودند.

دو کارگر نانوایی نیز ماه اردیبهشت در روستایی در شهرستان ممسنی استان فارس به دلیل فشارهای اقتصادی با خوردن قرص برنج به زندگی خود پایان داده بودند.

در سال‌‌های گذشته به‌ویژه در ماه‌های اخیر، تورم و افزایش مداوم و افسارگسیخته قیمت‌ها، فشار اقتصادی بسیاری بر خانوارهای ایرانی وارد کرده و همزمان عدم تناسب افزایش حقوق‌ها با نرخ تورم، تعدیل نیروی گسترده در بخش‌های مختلف و معوقات چندماهه، موجب افزایش آمار خودکشی به‌ویژه در میان کارگران شده است.

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش ماهانه خود، از تورم ۹۰.۲ درصدی اقلام خوراکی در ماه تیر امسال نسبت به زمان مشابه پارسال خبر داده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: , , ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.