وال استریت ژورنال: آمریکا شبکه حمل نفت ایران را تحریم می‌کند

دوشنبه, 10ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده که آمریکا به منظور افزایش فشار بر جمهوری اسلامی، در حال بررسی تحریم‌ها علیه یک تاجر در امارات و شبکه‌ای از شرکت‌هایی است که گمان می‌رود در حمل و نقل دریایی نفت ایران دخالت دارند.

روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه ۹ مرداد (۳۱ ژوئیه) با انتشار گزارشی نوشت که دولت ایالات متحده آمریکا مشغول بررسی تحریم یک شبکه جهانی شامل یک تاجر مستقر در امارات و شبکه‌ای از شرکت‌هایی است که مظنون به کمک به صادرات نفت ایران هستند.

این گزارش، هدف از تحریم‌های یاد شده را بخشی از تلاش گسترده آمریکا با هدف ”فشار دیپلماتیک بر ایران” به منظور بازگرداندن جمهوری اسلامی به مذاکرات احیای برجام توصیف کرده است.

مذاکرات احیای برجام در وین، از فروردین تا اسفند ۱۴۰۰ ادامه داشت و سپس متوقف شد. ایران و آمریکا، هر یک دیگری را مسئول معوق ماندن گفت‌وگوها و نهایی شدن توافق می‌دانند.

بر پایه گزارش این روزنامه آمریکایی، این شبکه‌ شامل شرکت‌ها و افرادی است که در آب‌های میان ایران و عراق، نفت را ”از یک نفتکش به نفتکش دیگر” منتقل و از طریق جعل اسناد و معرفی کردن نفت مخلوط شده به عنوان نفت عراق، تحریم‌های غرب علیه نفت ایران را دور می‌زنند.

به این ترتیب، مبداء واقعی این محموله‌های نفتی، پنهان می‌مانند.

شبکه پشت پرده؛ رد پای یک بریتانیایی عراقی‌‌الاصل

وال استریت ژورنال می‌نویسد که به باور مقام‌های آمریکایی، کسی که پشت این عملیات قرار دارد، یک فرد بریتانیایی عراقی‌‌الاصل به نام ”سلیم احمد سعید” و شماری از شرکت‌هایی است که ایمیل و نشانی خود را با او به اشتراک می‌گذارند.

به اساس این گزارش، بیشتر نفت مخلوط ایران، شامل نفت خام و پالایش‌شده، توسط مشتریان آسیایی خریداری شده است. همچنین، اسناد و مدارک و سخنان شماری از کارمندان پیشین حاکی از آن است که برخی از شرکت‌های غربی همچون ”اکسون موبیل”، ”صنایع کوک” و ”شِل” نیز در این معاملات مشارکت داشته‌اند.

با این حال، در دولت آمریکا برای اعمال چنین تحریم‌هایی اتفاق‌نظر وجود ندارد چرا که ایالات متحده از یک سو تلاش می‌کند تا برنامه مشکوک هسته‌ای ایران را مهار کند و از سوی دیگر، با تورم و پیامدهای اقتصادی ناشی از تحریم روسیه دست و پنجه نرم می‌کند.

در مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، میان آمریکا و ایران بر سر بسیاری از موضوعات هنوز اختلاف‌نظر وجود دارد. ضمانت‌های مربوط به عدم تکرار خروج آمریکا از برجام و به ویژه حذف یا ماندن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده از جمله این اختلاف نظرهاست.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.