نخستین روز کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی و هشدارها درباره برنامه هسته‌ای ایران

سه شنبه, 11ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

در نخستین روز از کنفرانس بازنگری در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ان‌پی‌تی، دبیرکل سازمان ملل بر ضرورت چنین معاهده‌ای تاکید کرد و شماری از مقام‌ها و کشورها نیز به خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای اشاره کردند.

دهمین کنفرانس بازنگری در ان‌پی‌تی روز دوشنبه دهم مرداد در مقر سازمان ملل در نیویورک آغاز شد و تا چهارم شهریور ادامه خواهد داشت.

در آغاز کنفرانس روز دوشنبه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، بر ضرورت معاهده ان‌پی‌تی تاکید کرد و گفت فقط با یک اشتباه یا سوءتفاهم ممکن است بشریت در آستانه نابودی قرار بگیرد.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، نیز به مناسبت این کنفرانس بیانیه‌ای صادر کرد که در قسمتی از آن به ایران نیز اشاره شده است.

بایدن بار دیگر خواستار بازگشت ایران به تعهدات اتمی‌اش ذیل برجام شد و گفت آمریکا برای تضمین بازگشت متقابل به این توافق و برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پیشنهادی ارائه کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز در سخنرانی خود در کنفرانس روز دوشنبه بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست به بازرسان این نهاد دسترسی کامل بدهد و اطلاعات خواسته شده را نیز ارائه کند.

وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیز در بیانیه‌ای مشترک با تاکید بر عدم دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی، از اینکه ایران همچنان به رغم تلاش‌ها به احیای برجام تن نمی‌دهد اظهار تاسف کردند.

این کشورها همچنین از جمهوری اسلامی خواستند که فورا به سوالات آژانس درباره مواد هسته‌ای اعلام‌نشده پاسخ بدهد.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.