پرونده سازی در زندان؛ احضار حمید حاج جعفر کاشانی به دادسرای اوین

پنجشنبه, 13ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا ـ حمید حاج جعفر کاشانی، داور لیگ برتر فوتسال ایران و فعال مدنی که دوران محکومیت خود را در بند قرنطینه زندان رجایی شهر کرج سپری می‌کند، روز چهارشنبه ۱۲ مردادماه، از بابت پرونده جدیدی که با شکایت رئیس کل زندان های تهرن علیه وی گشوده شده است به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین احضار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱، حمید حاج جعفر کاشانی، داور لیگ برتر فوتسال ایران و فعال مدنی طی ابلاغیه ای به دادسرای اوین احضار شد.

احضار آقای حاج جعفر کاشانی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین از بایت اتهامات “نشر اکاذیب، توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظام” صورت گرفته است. این پرونده با شکایت حشمت الله حیات الغیب، مدیرکل زندان های استان تهران در تاریخ دوشنبه ۱۰ مردادماه، علیه وی گشوده شده است. همچنین آقای حاج کاشانی روز شنبه ۸ مردادماه با وعده مساعد مسئولان به اعتصاب غذای خود پایان داده است. او از روز چهارشنبه ۵ مرداد، در اعتراض به تداوم حبس در بند قرنطینه و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و محرومیت از تماس تلفنی و ملاقات، دست به اعتصاب غذا زده بود.

پیشتر به گفته یک منبع مطلع علیرغم درد کلیه از انتقال وی به بهداری ممانعت شده بود.

روز چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱، آقای حاج جعفر کاشانی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. این فعال مدنی که هم اکنون در قرنطینه زندان رجایی شهر کرج به سر میبرد. او ابتدای اردیبهشت سال جاری نیز از زندان تهران بزرگ به اوین منتقل شده بود.

یک منبع مطلع پیشتر همزمان با انتقال او به زندان رجایی شهر به هرانا گفته بود: «وی یک هفته پیش از انتقال به دلیل درد کلیه به بیمارستان طالقانی اعزام شده بود و هفته بعدش قرار بود مجددا برای ادامه درمان به بیمارستان اعزام شود ولی به زندان رجایی شهر منتقل شد.»

او در دی ماه سال گذشته به بهانه انتقال به بیمارستان از زندان اوین خارج و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

حمید حاج جعفر کاشانی در پاییز سال ۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی در دی ماه سال ۹۹ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و به مدت ۲ ماه روزی ۴ ساعت کار اجباری در معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت نظارت حراست آن محکوم شده است.

آقای حاج جعفر کاشانی پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. در آخرین مورد وی در سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در قائمشهر بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. او نهایتا فرودین ماه امسال در پی حضور در دادسرای قائمشهر از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد.

حمید حاج جعفر کاشانی، متولد ۱۳۶۱ و داور شناخته شده فوتسال ایران است. او پس از آزادی از زندان در سال ۹۶ بر اساس تصمیم حراست فدراسیون فوتبال از ادامه داوری در مسابقات لیگ برتر فوتسال محروم شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.