روزانه فاضلاب انسانی ده میلیون نفر از ایران وارد خزر می‌شود

جمعه, 21ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

روزانه فاضلاب انسانی ده میلیون نفر از ایران وارد خزر می‌شود

ایران وایر

به گزارش خبرگزاری رکنا، روزانه به اندازه فاضلاب انسانی ده میلیون نفر به صورت تصفیه نشده و صرفا از طریق ایران وارد دریای خزر می شود.

«عُزیر عابسی»، کارشناس محیط زیست و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در گفت و گو با خبرگزاری رکنا گفته است: «روزانه به اندازه فاضلاب انسانی ده میلیون نفر به صورت تصفیه نشده و به شکل مستقیم یا غیرمستقیم صرفا از طریق ایران وارد آب دریای خزر می شود.»

با اینکه جمعیت سه استان شمالی کشور مجموعا حدود هشت میلیون نفر است و این در حالی است که در تمام طول سال گردشگران زیادی از سراسر ایران به استان‌های شمالی سفر می‌کنند. این اتفاق اما در شرایطی رخ می‌دهد که تمام شهرها و روستاهای شمال کشور تقریبا فاقد سیستم تصفیه مناسب فاضلاب انسانی هستند. 

دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است که با وجود اهمیت فراوان اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و ژئوپلتیک آن برای پنج کشور ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان، متاسفانه این روزها با مشکلات فراوان زیست محیطی روبرو است.

بخشی از این مشکلات عبارتند از: پسروی آب دریا گرفته تا کاهش آورده آبی رودخانه‌های منتهی به خزر، صید غیرمجاز گونه‌های آبزی در معرض خطر این پهنه آبی و تشدید ورود انواع آلودگی‌های نفتی و فاضلاب شهری، روستایی، صنعتی، کشاورزی و دامپروری و ورود شیرابه تصفیه نشده حاصل از سایت‌های پسماند به آب دریای خزر. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.