گزارش جمع بندی بهائیان محروم از تحصیل؛”گفتند در اتاق های تودرتو جواب شما را خواهیم داد”

شنبه, 22ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امسال نیز همچون سالهای گذشته گزارشات بسیاری از محروم شدن شهروندان بهائی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر شده است. تا کنون هویت ۵۲ شهروند بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری ۱۴۰۱ که با عناوین مختلفی ازجمله “نقص پرونده” به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شدند، توسط هرانا احراز شده است که نسبت به دو سال اخیر افزایش نظرگیری داشته است. شماری از این شهروندان که برای پیگیری علت “نقص پرونده” به سازمان سنجش مراجعه کردند، با برخوردهای امنیتی مواجه شدند. به گفته فرهاد ثابتان از سخنگویان جامعه جهانی بهائی “هرگاه جامعه ایران با بحران های شدیدی مواجه می شود، جمهوری اسلامی برای انحراف افکار عمومی، در اولین قدم فشار بر جامعه بهائی ایران را افزایش می دهد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در کنکور سراسری ۱۴۰۱، شهروندان بهائی با عناوین مختلفی ازجمله “نقص پرونده” از ادامه تحصیل محروم شدند.

یکی از داوطلبین بهائی که هویت او محفوظ است، در خصوص پیگیری مرحومیت خود از تحصیل به هرانا گفت: “برای پیگیری موضوع با سازمان سنجش تماس گرفتیم. به ما گفتند شما به دلیل اقلیت بودن نقص پرونده شدید و باید بیایید اینجا و در اتاق های تودرتو جواب شما را خواهیم داد. پس از مراجعه به محل سازمان سنجش ابتدا فرمی با سوالات شخصی در اختیار ما قرار گرفت سپس به اتاقی منتقل شدیم که دو نفر از نیروهای امنیتی در آنجا حضور داشتند. نیروهای امنیتی پس از تعدادی سوال عقیدتی، فرم دیگری در اختیار ما قرار دادند مبنی بر این که شما نباید دستورات بیت العدل را در ارجعیت قرار دهید. در نهایت ما را تهدید کردند که اگر برگه ها را امضا نکنیم از ادامه تحصیل محروم می‌شویم.”

فرهاد ثابتان از سخنگویان جامعه جهانی بهائی با بیان اینکه موضوع محرومیت از تحصیل دانشجویان بهائی نمونه ای دیگر از فشارهای جمهوری اسلامی بر جامعه بهائی ایران است؛ در این خصوص به هرانا گفت: “داوطلبین بهائی هنگام ثبت نام کنکور به دلیل اینکه در قسمت ادیان گزینه برای دیانت بهائی وجود ندارد به اجبار این قست را بدون پاسخ باقی میگذارند و جمهوری اسلامی از این ترفند برای ایراد نقص پرونده در نتایج داوطلبین بهائی استفاده میکند. شرایط حال حاضر شبیه دورانی است که بهائیان اجازه ورود به دانشگاه را نداشتند.”

آقای ثابتان افزود: “هرگاه جامعه ایران با بحران های شدیدی مواجه می شود، جمهوری اسلامی برای انحراف افکار عمومی، در اولین قدم فشار بر جامعه بهائی ایران را افزایش می دهد. جمهوری اسلامی به جای رسیدگی به بحران هایی همچون محیط زیست و اقتصاد، تمام منابع خود را صرف انحراف افکار عمومی میکند.”

از سوی دیگر، امسال شمار شهروندان بهائی محروم از تحصیل در کنکور نسبت به دو سال قبل بیش از دوبرابر افزایش داشته است.

تاکنون شمار شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری ۱۴۰۱ که با عناوین مختلفی ازجمله “نقص پرونده” مواجه شده اند، به ۵۲ تن رسیده است.

این میزان در سال ۹۹، بیست و یک تن و در سال ۱۴۰۰ هجده نفر توسط هرانا احراز شده بود.

همچنین در سال گذشته در جریان اعلام نتایج داوطلبان دوره بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی، یک شهروند بهائی ساکن زاهدان در سایت اعلام نتایج با پیام “پس از مشخص شدن وضعیت صلاحیت عمومی، اعلام نتیجه خواهد شد”، مواجه شد.

تا کنون هویت شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری ۱۴۰۱ که به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شدند، به نام های سما میثاقیان ساکن رفسنجان، نشاط عبدلی، کوروش کریمی نژاد، ارشیا پروین، آریا مصلح، روژین عاطفی، عهدیه نامجویان، تارا روزبهان، بدیع روحانی، مهتا مغربین، رها گلشنی، پرند حسن زاده، افشان اسحاقیان و دیبا بهشاد ساکن اصفهان، شیوا امین ساکن شاهین شهر، تارا بهبهانی، لوا حقیقی، نوا ترابی، فروتن رحمانی، شیدا ایشانی، ثمین شهریاری، مهسا فروهری، هانا موفقی و هیوا بدیعی ساکن کرج، بهزاد براتی ساکن مشهد، آوا مشکین نفس، فارس حمدی حصاری، ملیکا ملّاکی ساکن بیرجند، بشیر نعیمی، بابک یکانی، عطاییه همتی، آرشام نیری، نورا میرزائی و ژینوس همتی ساکن کرمان، پارسا روحانی و ساغر شهیدی ساکن کاشان، شمیم ایدلخانی و نسیم ایدلخانی ساکن اردبیل، شمیم خاکزاد، مستعان اقدسی، منا امینی، هونام اسماعیلی، جمشید نورانی و همایون اسماعیلی ساکن تهران، رها بارقی در چابهار، رکسانا بابائیان ساکن میاندوآب، فائز مقدم در ارومیه، شکیبا عطریان و هدیه رضایی ساکن شیراز و طنین الهوردی گرجی، مبین شهیدی نیا و هومان خوشبین در ساری توسط هرانا احراز شده است.

تعدادی از این شهروندان پیش از این نیز بارها پس از شرکت در کنکور سراسری با ایرادات مختلف از جمله “نقص پرونده” مواجه و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شدند.

امسال شهروندان بهائی پس از وارد کردن اطلاعات شخصی در سایت سازمان سنجش، به صفحه ای ارجاع داده میشوند که بدون ذکر نام و مشخصات، فقط از “نقص پرونده” آنان اطلاع میدهد. در این صفحه از این شهروندان خواسته شده است که برای پیگیری موضوع با تعدادی شماره تماس بگیرند و یا به محل ساختمان سازمان سنجش در مشکین دشت کرج مراجعه کنند.

بهائیان تا سال ۱۳۸۳ اجازه ثبت‌نام و شرکت در کنکور سراسری را نداشته‌اند و بعد هم با کسب این مجوز در سال ۱۳۸۵ تا کنون، به بهانه‌ی نقص در پرونده، سال‌ها تلاش و کوشش آنان برای کسب نتیجه و ورود به دانشگاه، از سوی سازمان سنجش با درج عنوان واهی «نقص پرونده» نابود می‌شود.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهائی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند نیز در بر می‌گیرد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهائی ستیزی و به خصوص محروم کردن دانشجویان بهائی از حق تحصیل اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.