تجمع زنان در چند نقطه تهران با پلاکارد «‌سپیده رشنو کجاست؟»

دوشنبه, 24ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

گروهی از فعالان زنان در تهران با برگزاری تجمع‌هایی با پلاکارد «‌سپیده رشنو کجاست» خواهان روشن شدن وضعیت این زن بازداشتی مخالف حجاب اجباری شدند و همچنین پلاکاردهایی در محکومیت سیاست‌های جمعیتی حکومت در دست گرفتند.

بر اساس گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران، این تجمع‌ها روز دوشنبه ۲۴ مرداد د چند نقطه از شهر تهران برگزار شد.

در این گزارش آمده که «زنان با در دست داشتن تراکت‌هایی به ادامه دستگیری‌ها و همچنین سیاست‌های ضدانسانی و زن‌ستیرانه‌حاکمیت در خصوص کنترل بدن زنان و فرزندآوری اجباری اعتراض کردند.»

سر دادن شعار برای آزادی سپیده رشنو در حالی است که این زن معترض به حجاب اجباری هفته‌هاست در بازداشت به سر می‌برد و گزارش‌هایی از ضرب و شتم او پیش از اعتراف‌گیری اجباری منتشر شده است. تصاویر او هنگام پخش اعتراف‌ها هم آثار آسیب‌دیدگی روی چهره‌اش را نشان می‌داد.

پیشتر نیز جمعی از کاربران در کارزاری با هشتگ «سپیده کجاست» نسبت به ادامه بازداشت و بی‌خبری از این زن معترض به حجاب اجباری، اعتراض کردند.

همچنین فعالان زن روز دوشنبه در تجمع‌های خود در تراکت‌هایی ممنوعیت سقط جنین، محرومیت زنان از غربالگری و ابزار پیشگیری از بارداری را به شدت محکوم کردند.

به گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران، این فعالان زن معترض «زنان محروم جامعه را اولین قربانیان این سیاست‌ها دانستند» و اعلام کردند «جامعه فقر زده رفاه می‌خواهد و نه فرزند بیشتر».

طی کمتر از یک سال گذشته، ابلاغ قانون جدید جمهوری اسلامی برای افزایش جمعیت موسوم به قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» از سوی ابراهیم رئیسی، موجی از مخالفت‌های داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته است.

پیشتر کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل تاکید کردند: «پیامدهای این قانون برای حق سلامتی زنان و دختران فلج‌کننده خواهد بود و نشان‌دهنده یک چرخش هشداردهنده و قهقرایی است.»

با این حال، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی به تازگی جوانی جمعیت را «مهم‌ترین بحران کشور» خواند و گفت: «باید همه دستگاه‌ها به آن ورود کنند و اشاعه فرهنگ فرزندآوری را با همه ابزارهای تبلیغی و حمایتی در دستور کار قرار دهیم.»

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.