بحران بی‌آبی در ایران؛ بعد از شهرکرد و همدان، قطع آب به ارومیه رسید

جمعه, 28ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

در حالی که مردم شهرکرد در ۱۰ روز گذشته با بحران بی‌آبی مواجه بوده‌اند و همدان هم قطع طولانی‌مدت آب را تجربه می‌کند، رسانه‌های آذربایجان غربی از افت فشار و قطع آب در ارومیه خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در چند روز گذشته آب مناطقی از ارومیه در طول روز برای چند ساعت قطع بوده و از صبح پنج‌شنبه ۲۷ مرداد نیز آب در مناطق وسیعی از ارومیه قطع شده است.

وب‌سایت خبرآنلاین روز جمعه ۲۸ مرداد گزارش داد پیام‌های ارسالی از سوی شهروندان ارومیه، مرکز استان آذربایجان‌غربی، از قطعی‌های چند ساعته آب در چند روز اخیر خبر می‌دهند.

یک شهروند ارومیه‌ای در پیام خود به این وب‌سایت خبری گفته است: «۱۱ روز است آب منطقه شیخ تپه و تمکین‌وش کم فشار است. معمولا افت فشار از ساعت ۱۶ شدت می‌گیرد و تا ساعات پایانی شب ادامه می‌یابد.»

بر اساس این گزارش، افت فشار از ساعت ۱۰ صبح پنج‌شنبه ۲۷ مرداد آغاز شده و سپس آب کاملا قطع شده است.

این شهروند ساکن ارومیه همچنین تأکید کرده با شماره‌های مختلف اداره‌های شرکت آب تماس گرفته‌ و چنین پاسخی دریافت کرده است: «به دلیل گرمای شدید هوا مشکل آب داریم.»

یک شهروند دیگر نیز در پیامی اعلام کرده است: «در چند روز اخیر شاهد افت فشار یا قطع آب هستیم. از روز پنج‌شنبه از ساعت ۱۵ با قطع آب مواجه شدیم و تلفن گویا نیز دلیل آن را تعمیرات اعلام کرده است در حالی که این شرایط تنها برای امروز نیست.»

پیام‌های دیگری نیز در شبکه‌های اجتماعی از سوی دیگر شهروندان منتشر شده که از افت فشار یا قطع آب در سایر مناطق ارومیه حکایت دارد.

روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی روز جمعه در اطلاعیه‌ای قطعی آب در برخی مناطق ارومیه را تأیید کرد.

در این اطلاعیه «ترکیدگی خط لوله» دلیل این اختلال اعلام شده و آمده است: «به دنبال این اتفاق، اکیپ‌های عملیاتی و رفع اتفاقات امور آب و فاضلاب ارومیه در محل حاضر و در حال ترمیم ترکیدگی و رفع مشکل ایجاد شده هستند.»

این در حالی است علی‌اصغر خانی، نماینده شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، در یک نشست خبری از کم‌آبی به عنوان جدی‌ترین مشکل کنونی شرق استان سمنان نام برد و گفت: «شهرستان شاهرود با مشکل کسری ١۵۰ لیتری آب شرب در ثانیه مواجه است.»

استاندار لرستان هم «تنش آبی ایجاد شده در مناطقی از استان و برای باغات مناطق پایین دست، مخصوصا در منطقه پلدختر و انجیرستان‌های منطقه زیودار» را تایید کرده است.

کارشناسان حوزه آب در طول سال‌های گذشته درباره گسترش بحران بی‌آبی و کمبود آب در استان‌های مختلف ایران هشدار دادند اما دولت برنامه مشخص و کلانی برای برون‌رفت از این وضعیت ارائه نکرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.