سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: دولت ۳۲۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد

جمعه, 28ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

محمدهادی زاهدی وفا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که دولت براساس پیش‌بینی‌ها در سال جاری ۳۲۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان کسری بودجه دولت را در جلسه‌ای با اعضای کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی و در جریان توضیح علت تاخیر در تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق بازنشستگان بیان کرد.

زاهدی وفا با اشاره به «وجود محدودیت بودجه‌ای دولت» گفت: دولت براساس پیش‌بینی‌ها در انتهای سال، کسری بودجه ۳۲۵ هزار میلیارد خواهد داشت بنابراین برای هر تصمیم وزرای هیات امنای تامین اجتماعی نیاز به کار کارشناسی دقیق است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز پاییز سال گذشته با بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعلام کرده بود که دولت در این سال با کسری بودجه بین ۳۰۰ تا ۶۰۰‌ هزار میلیارد تومان مواجه خواهد بود.

مهدی رعنایی، مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد، نیز روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد ماه گفت دولت با وجود افزایش خوب درآمدها نسبت به سال گذشته، نسبت به رقم مصوب متناسب با چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱ با عدم تحقق به میزان بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مواجه است.

رعنایی افزود: درآمدهای نفتی دولت در چهار ماهه نخست سال جاری حدود ۴۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و به رقم ۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده اما این افزایش درآمد، نسبت به سهم ۴ ماهه از رقم مصوب بودجه ۱۴۰۱ به طور کامل محقق نشده است.

مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد میزان عدم تحقق درآمد نفتی نسبت به درآمد پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری را ۶۱ درصد عنوان کرد.

مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد که در زمینه درآمدهای مالیاتی نیز دولت ۶۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش درآمد داشته‌ است اما نسبت به سهم چهار ماهه درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری ۱۹ درصد عدم تحقق را شاهد هستیم.

این مقام وزارت اقتصاد گفت منطقی است که دولت ناچار به کنترل مصارف با توجه به تحقق درآمدهای بودجه‌ای است و با آنکه ممکن است سیر درآمدها به گونه‌ای باشد که بخشی از کسری بودجه در ماه‌های بعد جبران شود اما احتمال تحقق کامل بودجه کم است و بالاخره کسری خواهد داشت.

از: ایران اینرنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.