جهل مرکب – احمد جنتی: علوم دانشگاهی به درد انسان نمی‌خورد

چهارشنبه, 16ام شهریور, 1401
اندازه قلم متن

علم‌‌ستیزی در جمهوری اسلامی به مهاجرت هزاران متخصص از ایران منجر شد

احمد جنتی از جمله روحانیونی است که مدعی است جمهوری اسلامی برای سعادت بشر طرح جامعی دارد- AFP

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در اظهارنظری جدید گفت که «پیشرفت‌های علمی» و «علوم دانشگاهی» نمی‌توانند درد‌های انسان را درمان کند و این علوم به درد نمی‌خورد.

جنتی این ادعا را روز چهارشنبه، ۱۶ شهریور، هنگام تمجید از شخصیت روح‌الله خمینی مطرح کرد و گفت: «کمبود امروز بشر شناخت راه ایشان [خمینی] و طی کردن این راه است.» او گفت که بشر امروز، «چیزهای فراوان دارد و در علوم و فنون پیشرفت‌هایی کرده است ولی این‌ها درد بشر را دوا نمی‌کند.»

این روحانی ادعا کرد: «علوم دانشگاهی چیزی نیست که درد انسان را درمان کند. درمان درد انسان‌ها همان چیزی است که انبیا معرفی کرده‌اند.»

جنتی در ادامه گفت که این خمینی بود که توانست اسلام را در جهان معاصر زنده کند؛ آن هم در شرایطی که «بعضی از مسلمانان هم تردید داشتند که آیا این اسلام می‌تواند امت را اداره و مردم را هدایت کند یا دوره آن گذشته است». به گفته او، خمینی در شرایطی توانست این کار را بکند که «خیلی‌ها می‌گفتند دوره دین گذشته و حالا دوره عقل و علم است و دوره وحی نیست و این حرف‌های کفرآمیز را می‌زدند».

دبیر شورای نگهبان همچنین گفت: «من واقعا نمی‌دانم اگر این امام نبود، وضع اسلام و مسلمین چه می‌شد.»

جنتی دامنه تعریف‌ و تمجید‌ از خمینی را تا جایی بالا برد که او را در «ردیف انبیای بنی‌اسرائیل» دانست و از همه خواست شخصیت او را برای جوانان ایران تبیین کنند.

این اظهارات جنتی همسو با چهار دهه ادعای روحانیون حاکم بر ایران است که می‌گویند برای سعادت بشر بر اساس قوانین اسلام، طرح و برنامه جامعی دارند. آن‌ها با وجود اثبات پوچی کامل ادعا‌های خود، همچنان می‌گویند که این اسلام و آموزه‌های آن است که می‌تواند انسان را «سعادتمند و خوشبخت» کند.

روحانیون حاکم بر ایران هرگز حاضر نشدند ناکارآمدی این قوانین و دستورهای سفت‌وسخت برآمده از متون اسلامی را بپذیرند و همواره «دشمنان» جمهوری اسلامی و غرب را مسئول وضعیت اسف‌بار جامعه ایران معرفی کرده‌اند. بسط و گسترش چنین نگاهی در اداره ایران به موج مهاجرت هزاران متخصص منجر شد؛ موجی که پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در ایران، بار دیگر تشدید شد.

ایران هر روز بیشتر از متخصصان در حوزه‌های مختلف خالی می‌شود و مقصد بسیاری از این متخصصان آمریکا، اروپا یا این آخری‌ها کشورهای عربی همچون عمان است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هم به این موج مهاجرت واکنش نشان داده و خواستار مقابله با آن است.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.