برای ۱.۵ میلیون هکتار از مراتع طرح مرتعداری تلفیقی انجام شده است

یکشنبه, 27ام شهریور, 1401
اندازه قلم متن
برای ۱.۵ میلیون هکتار از مراتع طرح مرتعداری تلفیقی انجام شده است

ایسنا/لرستان مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: برای ۱.۵ میلیون هکتار از مراتع طرح مرتعداری تلفیقی انجام شده است.

ترحم بهزاد در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: در حال حاضر میزان کل مراتع کشور ۸۴.۸ میلیون هکتار است.

وی افزود: با توجه به آخرین نقشه ۷.۲ میلیون هکتار جز مراتع متراکم، خوب و بالای ۵۰ درصد تاج پوشش ماست، حدود ۲۱.۴ میلیون هکتار مراتع نیمه متراکم بوده که بین ۲۵ تا ۵۰ درصد تاج پوشش است و ۵۶.۲ میلیون هکتار نیز مراتع فقیر ما هستند که کمتر از ۲۵ درصد تاج پوشش دارند.

بهزاد در ادامه با اشاره به این‌که نگرش سازمان در سنوات گذشته تنها تحلیف دام و تأمین علوفه بود، تصریح کرد: اخیراً تغییراتی که در راهنمای فنی اجرای تهیه طرح‌های مرتع‌داری انجام دادیم.

این مسئول گفت: در بند ششم این راهنما ۱۰ مورد در راستای بهبود معیشت و تقویت افزایش پوشش گیاهی شامل توسعه گیاهان دارویی، زنبور عسل، ذرات چوب، علوفه کاری، بوم‌گردی، گردشگری، انرژی‌های نو، آبزی‌پروری، پروار بندی، پرورش ماکیان و پرورش وحوش است که در اجرای برنامه خیلی تأثیرگذار بوده و به صورت پایلوت در چند استان برگزار شد.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تأکید کرد: برای ۱.۵ میلیون هکتار از مراتع طرح مرتعداری تلفیقی انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که برنامه‌های ما براساس کتابچه طرح و مفاد قرارداد است، افزود: هرآنچه که پروژه‌ها در داخل کتابچه دیده شده به استناد آن باید مورد بهره‌برداری و اجرا قرار بگیرد.

بهزاد اظهار کرد: جایی که دارای پروانه چراست فقط کنترل پروانه و ظرفیت و اعمال مدیریت چرا صورت می‌گیرد ولی تمام کارهای اجرایی که می‌خواهیم انجام دهیم باید دارای طرح مرتع‌داری باشند.

او یادآور شد: چون پروانه چرا مجوز موقتی برای تألیف چرای دام بوده ولی طرح مرتع‌داری سندی است که با استفاده از فعالیت‌های عملیات‌های بیولوژیک و بیومکانیک در یک زمان و مکان مشخص با حجم اعتباری و درآمد مشخص توسط کمیته فنی استان در اداره‌کل منابع طبیعی صورت می‌گیرد، اجرا می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.