بازداشت ده‌ها فعال مدنی و سیاسی در میانه اعتراضات مردمی ایران

پنجشنبه, 31ام شهریور, 1401
اندازه قلم متن

شهرهای مختلف ایران از روز شنبه این هفته در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است

رادیو فردا

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور در میانه اعتراضات سراسری در ایران ده‌ها فعال مدنی و سیاسی و مطبوعاتی را بازداشت کردند.

شهرهای مختلف ایران از روز شنبه این هفته در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است. این میان گزارش‌ها حاکی از دور تازه برخورد با فعالان مدنی و هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌های آنهاست.

حسین رونقی از جمله آخرین این بازداشتی‌هاست. نزدیکان آقای رونقی می‌گویند که ماموران امنیتی به هنگام مصاحبه او با شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال به دنبالش آمده بودند و پس از مصاحبه او را همراه خود بردند.

ساعاتی قبل از آن گزارش‌هایی درباره بازداشت محمدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، منتشر شده بود. آقای جلایی‌پور به دنبال جان باختن مهسا امینی کمپین‌هایی را در شبکه اجتماعی اینستاگرام در اعتراض به گشت ارشاد و حجاب اجباری به راه انداخته بود.

روح‌الله نخعی، زهرا توحیدی، هدی توحیدی و علیرضا خوشبخت از جمله دیگر فعالان سیاسی هستند که روز پنج‌شنبه بازداشت شدند.

از میان فعالان زنان ژینا مدرس کرجی در سنندج، اوین راستی در مریوان، لیلا صالحی در بیجار و منصوره موسوی در مشهد بازداشت شدند.

بازداشت‌ها همچنین شامل فعالان دانشجویی نیز شده است که برخی از آنها عبارتند از علیرضا صابریان دبیر انجمن اسلامی علوم پزشکی دانشگاه مشهد، بردیا شکوری فرد دانشجوی اقتصاد دانشگاه تهران، مهرداد ارندان دانشجوی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمد نوری دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران، محمد عرب دبیر انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل، بهروز شیربیگی دانشجوی کارشناسی جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و فرهاد شجاع‌حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی.

بر اساس گزارش وبسایت ملی مذهبی، فرانک رفیعی، باران ساعدی، ماهرو هدایتی، آزاده جماعتی، بهار زنگی‌بند، گشین محمدیان و ریزان احمدی نیز در کردستان بازداشت شده‌اند.

یک روز قبل از آن هم نیلوفر حامدی خبرنگار روزنامه شرق بازداشت شده بود. خانم حامدی پیگیر وضعیت مهسا امینی در بیمارستان کسری بود و دراین‌باره چندین گزارش منتشر کرده است.

با استفاده از گزارش‌های وبسایت ملی مذهبی و رادیو فردا؛ س.ن

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.