نوآم چامسکی: قتل مهسا امینی یکی از بی‌شمار جنایات جمهوری اسلامی است

جمعه, 1ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

عکس آرشیوی از نوام چامسکی در جریان «اعتصاب غذا» در همبستگی با اعتراضات «جنبش سبز» ایران؛ نیویورک، ژوئیه ۲۰۰۹

رادیو فردا

نوآم چامسکی، زبان‌شناس و فیلسوف سرشناس آمریکایی، با انتشار ویدئویی ضمن اشاره به سرکوب «بی‌رحمانه» معترضان در ایران، مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس را «قتل» نامید و آن را «یکی از بی‌شمار جنایات» جمهوری اسلامی خواند.

او در این ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد ابتدا گفت که مردم ایران در دهه‌های گذشته از بابت «سرکوب بی‌رحمانه داخلی و خشونت خارجی متحمل رنج و محنت شده‌اند و در سراسر ایران، این وضعیت به‌ویژه مناطق کُردنشین را به‌طور جدی تحت تاثیر قرار داده است».

آقای چامسکی سپس افزود که در این سال‌ها «رژیم ایران» با توسل به «ارعاب» مخالفان سعی در تشدید سرکوب‌ها داشته اما «دستگیری مهسا امینی توسط پلیس امنیت اخلاقی و قتل او در حالی‌که در بازداشت ماموران بود» بار دیگر به طغیان اعتراضات در کشور دامن زده است.

این متفکر برجسته و فعال سیاسی در پایان با اشاره به کشتار معترضان در تظاهرات جاری و زخمی شدن بسیاری به دست نیروهای امنیتی، مردم ایران را سزاوار دستیابی به «آزادی و عدالت» دانست.

در یک هفته گذشته جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی، شهروند ۲۲ ساله اهل سقز، در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرای تهران پس از بازداشت به دست مأموران گشت ارشاد، به موجی از اعتراضات مردمی در ایران و واکنش‌های بین‌المللی دامن زده است.

شهرهای مختلف ایران در یک هفته گذشته شاهد اعتراضات گسترده بوده که زنان در آن نقشی محوری و پررنگ دارند و با سوزاندن روسری‌های خود اعتراض‌شان به قانون حجاب اجباری را ابراز کرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

یک نظر

  1. چامسکی و شماها برید درتون را بگذارید تا بوی گندتون بیشتر پخش نشده.