حمایت جهانی از اعتراضات ضد حکومتی در ایران؛ از صدراعظم آلمان تا هیلاری کلینتون

شنبه, 2ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

با گسترش تظاهرات مردم ایران در پی کشته شدن مهسا امینی، مقام‌های کشورهای جهان و شخصیت‌های مختلف بیشتری از این اعتراضات حمایت می‌کنند. وزیر امور خارجه آلمان از قصد این کشور برای بردن پرونده قتل مهسا به شورای حقوق بشر سازمان ملل خبر داد.

همزمان با طرح این موضوع، صدراعظم آلمان هم روز جمعه اول مهر در توییتی نوشت: «این وحشتناک است که مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس تهران جان باخت. همچنین جان باختن زنان شجاع در تظاهرات ایران من را آزرده می‌کند.»

او در ادامه نوشت: «مهم نیست در کجای دنیا؛ زنان باید بتوانند مستقل و بدون ترس از جان خود، زندگی کنند».

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دنبال طرح موضوع تلاش این کشور برای بردن پرونده قتل مهسا امینی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، گفت:

«اگر زنان در امنیت نباشند، هیچ جامعه‌ای در جهان امن نخواهد بود. به همین دلیل، حمله وحشیانه به زنان شجاع در ایران، حمله به بشریت نیز هست.»

او تاکید کرد پرونده مهسا امینی نقض حقوق زنان و در نتیجه نقض حقوق بشر از سوی حکومت ایران است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما هم در توییتی نوشت: «ایرانیان برای حقوق اولیه انسانی خود تظاهرات می‌کنند. آنان شایسته زندگی عاری از خشونت و ارعاب هستند. چشم جهان به شماست.»

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلق‌ها و سلجوق میرزا کلی، شهردار زندانی شهر کردنشین دیاربکر در ترکیه هم با یادآوری نام مهسا امینی، در حمایت از او و اعتراضات مردم در ایران، سر خود را تراشیدند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا اما روز پنج‌شنبه ضمن ابراز همبستگی کنگره آمریکا با مردم ایران در سوگ «مرگ هولناک» مهسا امینی، گفت: «صداهای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده می‌شود.»

او اضافه کرد: «تهران باید به کارزار خشونت‌آمیز و سیستماتیک برای آزار زنان و دختران پایان دهد.»

اما پس از آن که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه «گشت ارشاد» و فرماندهان پلیس امنیت اخلاقی و فرمانده نیروی زمینی ارتش را تحریم کرد، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفت: «همان‌طور که [جو] بایدن در نشست سازمان ملل گفت، آمریکا از زنان شجاعی که در ایران برای حفظ حقوق اولیه خود اعتراضات مسالمت‌آمیز برگزار می‌کنند، حمایت و سرکوب وحشیانه دولت را محکوم می‌کند.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در واکنش به تحریم گشت ارشاد، این نهاد را «مسوول قتل مهسا امینی» خواند و گفت: «ما به پاسخگو کردن مقام‌های ایرانی و حمایت از شایستگی ایرانیان برای اعتراض آزادانه ادامه خواهیم داد.»

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل اما در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «رژیم ایران از یهودی‌ها، زنان، همجنس‌گرایان و غرب متنفر است و آن‌ها را مانند مهسا امینی می‌کشد.»

لاپید گفت: «جوانان ایرانی دارند از غل و زنجیر رژیم جمهوری اسلامی رنج می‌کشند و جهان سکوت می‌کند.»

در واکنش به قتل مهسا امینی، وزارت امور خارجه نیوزیلند به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «از مرگ دلخراش مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس ایران باخبر هستیم. در روابط دو جانبه و در مجامع بین‌المللی، به طور مرتب نگرانی‌های خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز می‌کنیم.»

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هم در توییتی نوشت: «از مردم ایران که در حال تظاهرات مسالمت‌آمیز و ابراز خواسته‌های خود هستند، با قدرت حمایت می‌کنیم. از رژیم ایران می‌خواهیم به سرکوب آزادی بیان پایان داده و آزار و تبعیض علیه زنان را متوقف کند.»

در همین حال، گروهی از اعضای دو حزب مجلس نمایندگان آمریکا از وزیر خزانه‌داری ایالات‌ متحده خواستند به محض دریافت درخواست ایلان ماسک برای ارایٔه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با این تقاضا موافقت کرده و برای کمک به حفظ ارتباط اینترنتی مردم ایران، هر چه در توان دارد انجام دهد.

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌ خواه مجلس نمایندگان آمریکا، تاکید کرد دولت ایالات متحده باید برای دسترسی معترضان ایران به اینترنت، همه موانع اداری را فورا رفع کند.

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا هم با تاکید بر لزوم حفظ ارتباط اینترنتی معترضان در ایران گفت: «ایالات متحده باید با همه توان خود به ایرانیان شجاعی که علیه بی‌عدالتی تظاهرات می‌کنند، کمک کند.»

بیل کلینتون، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، گفت: «جان باختن مهسا امینی را محکوم می‌کنم و به تقاضاها برای تحقیق و تفحص بی‌طرفانه می‌پیوندم. از مردم ایران که خواستار پاسخگویی مقامات شده و در دفاع از حقوق اولیه بشر برای زنان در مقابل خشونت نیروهای امنیتی اعتراض می‌کنند، حمایت می‌کنم.»

تئو فرنکن، نماینده پارلمان بلژیک هم در توییتی نوشت: «از انتشار هشتگ مهسا امینی حمایت کنید. من همیشه از یک ایران آزاد حمایت می‌کنم. ایران آزاد از نظر ژئوپولیتیک به نفع ما است. باعث تاسف است که اتحادیه اروپا روابط چنین نزدیکی با رژیم آیت‌الله‌ها دارد. این یک اشتباه بزرگ است.»

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر به ایران اینترنشنال گفت: «اینترنت باشد یا نباشد، خامنه‌ای که هست، مردم در خیابان بمانند.»

علی‌نژاد گفت: «مردم حق دارند بگویند اگر هنرمندان اعلام نکنند دیگر صداوسیما نمی‌روند، آنها هم در قتل مردم شریک هستند.»

فرامرز اصلانی، آهنگساز و خواننده، به ایران‌اینترنشنال گفت: «وقتی من می‌گویم بیایید آغازی باشیم برای یک پایان دلخواه، این پایان خواسته مردم است.»

مارک رافالو، بازیگر معروف آمریکایی نیز در حمایت از معترضان ایران در توییتی نوشت: «از تلاش مردم ایران برای آزادی حمایت کنید.»

ایرینا شایک، مدل و بازیگر معروف، تصویری از مهسا امینی در اینستاگرام خود منتشر و برای همه مردم صلح آرزو کرد.

نیت بازولیک، بازیگر استرالیایی، در توییتی نوشت: «تماشای حوادثی که این روزها در خیابان‌های ایران اتفاق می‌افتد واقعا شوکه کننده است.»

پارسا پیروزفر، بازیگر سینما و تئاتر اما در واکنش به سرکوب اعتراضات سراسری در اینستاگرامش نوشت: «کدام آب مقدس این خون‌ها را خواهد شست؟ کدام بهشت پاداش آتش این گلوله‌هاست؟»

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، وزارت اطلاعات با احضار مدیران مسئول رسانه‌ها، به آن‌ها دستور دادند دیگر هیچ خبری درباره مهسا امینی منتشر نکنند و از انتشار گزارش در تایید اعتراضات پرهیز کنند.

این همه در حالی است که ابراهیم ریٔیسی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی در نیویورک حفظ حقوق شهروندان را جزو «وظایف ذاتی» جمهوری اسلامی خواند و گفت این حکومت به دنبال اجرای عدالت درباره همه شهروندان است: «اعتراضات همواره بوده و هست و شنیده می‌شود اما باید بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائل شد.»

نهاد زنان سازمان ملل اما از درخواست کمیساریای عالی حقوق بشر این سازمان برای انجام تحقیق و تفحص فوری درباره جان باختن «فاجعه‌بار» مهسا امینی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد اعلام حمایت کرد.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.