آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱؛ افزایش شمار دانشگاه‌هایی که کلاس‌ها را مجازی برگزار می‌کنند

شنبه, 2ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در مراسم آغاز سال تحصیلی

ابراهیم رئیسی روز شنبه در حالی در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱ برای مدارس کشور شرکت کرد که برخی دانشگاه‌ها در پی اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی هفته اول مهر به‌ صورت مجازی برگزار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس جمهور ایران روز شنبه، دوم مهر، به مناسبت آغاز سال تحصیلی در یک مدرسه دخترانه در تهران حضور پیدا کرد.

او در این مراسم به موضوع کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و اعتراض‌های هفته گذشته اشاره نکرد.

سال تحصیلی ۱۴۰۱ در حالی آغاز می‌شود که دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی در تهران پیشتر اعلام کرده‌ بودند که کلاس‌های آن‌ها در هفته نخست مهر به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

دانشگاه تهران دلیل این تصمیم را «دو روز تعطیلی رسمی در هفته آینده و مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان» اعلام کرده است.

علاوه بر این، دانشگاه محقق اردبیلی در اردبیل نیز به بهانه «رعایت حال دانشجویان غیر بومی» از برگزاری کلاس‌های درس تا ۱۵ مهر خبر داده است. دانشگاه‌های الزهرا و خواجه‌ نصیرالدین طوسی در تهران نیز اعلام کرده‌اند که کلاس‌های آن‌‌ها در هفته اول مهر مجازی برگزار خواهد شد.

با این حال در روزهای گذشته و پس از آغاز تجمع‌های اعتراضی در پی مرگ مهسا امینی شماری از دانشجویان در تهران با وجود تعطیلی دانشگاه‌‌ها در تجمع کردند و شعارهای تند اعتراضی علیه حکومت سر دادند.

بر اساس آخرین گزارش کمیته «پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات شهریور ۱۴۰۱» دست‌کم ۲۶ دانشجو از دانشگاه‌های مختلف کشور بازداشت شده‌اند.

در همین حال برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که انسیه عرفانی، استاد فیزیک دانشگاه، در واکنش به سکوت استادان دانشگاه و عدم همراهی آن‌ها با اعتراض‌های دانشجویی در واکنش به کشته شدن مهسا امینی از سمت خود استعفا داده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.