حمایت یکی دیگر از مراجع تقلید قم از اعتراضات ایران

یکشنبه, 3ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شعیان در قم، در حمایت از اعتراضات اخیر مردم بیانیه‌ای صادر کرد.

ایران وایر
حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شعیان در قم، در حمایت از اعتراضات اخیر مردم بیانیه‌ای صادر کرد.

او در این بیانیه از مسئولان جمهوری اسلامی خواست که به «خواسته‌های مردم گوش دهند و مشکلات آن‌ها را حل کنند.»

پس از گذشت هشت روز از آغاز اعتراض‌ها در ایران به جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، نوری همدانی دومین مرجعی است که از معترضین حمایت کرده است.

پیش از نوری همدانی اسدالله بیات زنجانی از مراجع تقلید نیز با انتشار بیانیه‌ای مجموعه رفتارهایی را که منجر به این نوع حوادث می‌شود «نامعقول، نامشروع و غیرقانونی» دانسته و تاکید کرده بود هیچ یک از قوانین کشور مسئولیت تربیت افراد را به پلیس نسپرده است.

او همچنین به آیه «لا اکراه فی‌الدین» اشاره کرد و گفته بود که این آیه به صراحت تمام مومنان را از توسعه قهری و ترویج ستمگرانه و ظالمانه ارزش‌هایی که آن را دینی و اخلاقی می‌پندارند، بازداشته است.

از دیگر فقهای مجتهد و مخالف سیاست‌های جمهوری اسلامی که با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد و مرگ وی در پی ضرب و جرح به تندی انتقاد کرده بود آیت‌الله مصطفی محقق داماد بود.

او با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که قدرت حاکم نمی‌تواند با به کارگیری افراد ناآگاه و دادن لقب ارشاد و مرشد به آنان‌ موجبات سلب آسایش گردد و در ادامه گفت: «تشکیل نهاد امربه معروف ونهی از منکر و دادن آن به دست افراد ناآگاه انحرافی است روشن از تعالیم اسلامی و راهی است برای سلب آزادی‌های قانونی و شرعی شهروندان.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.