شلیک نیروهای امنیتی؛ مردم در اهواز و زاهدان به خیابان آمدند

جمعه, 8ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

گزارش‌ها از ایران حاکی از برگزاری تجمع اعتراضی در اهواز و زاهدان است. تصاویر منتشر شدە برخورد خشن نیروهای امنیتی با معترضان را نشان می‌دهد. همزمان وزیر امور خارجه ایران تصاویر منتشر شدە از اعتراضات را ساختگی خواند.

مردم اهواز و زاهدان با شعار “مرگ بر دیکتاتور” بە خیابان آمدند

براساس گزارش‌ها امروز جمعه ٨ مهر، شهروندان اهواز و زاهدان در ادامه اعتراضات جاری در ایران به خیابان‌ها آمدەاند.

تصاویر زیادی از تجمعات اهواز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدە است. در این تصاویر معترضان شعار می‌دهند “مرگ بر خمینی” و “زن، زندگی، آزادی”.

در برخی دیگر از تصاویر دیده می‌شود کە نیروهای امنیتی بە سوی مردم گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

همچنین گزارش‌ها از زاهدان حاکی از آن است کە مردم پس از نماز جمعه تجمع اعتراضی برگزار کردەاند و شعارهای ضد حکومتی سر دادەاند. در تصاویر منتشر شدە صداهای پی در پی تیراندازی شنیده می‌شود.

گزارش‌های اولیه حاکی از کشتە و زخمی شدن چند معترض از سوی نیروهای امنیتی است.

یکی از کاربران دویچە وله فارسی، فیلمی برای ما ارسال کردە است کە در آن حداقل سه معترض زخمی، با بدن‌های خونی و بر روی زمین افتادە دیده می‌شوند.

تصاویر به حدی دلخراش هستند کە دویچە وله امکان همرسانی آنها را ندارد.

شعارنویسی‌های گستردە در پایتخت و شهرهای دیگر

امروز جمعه ٨ تیر، ده‌ها ویدیو در فضای مجازی منتشر شدەاند، کە جوانان پایتخت را در حال شعارنویسی‌های ضد حکومتی نشان می‌دهند.

در برخی از این تصاویر زنانی دیده می‌شوند کە بدون روسری روی دیوار‌های شهر می‌نویسند “مرگ بر دیکتاتور”، “مهسا امینی” و “زن، زندگی، آزادی”.

روز گذشتە هم پخش فیلمی، از زنی کە روی دیوار رجایی شهر شعار نویسی می‌کرد، توجهات زیادی را بە خود جلب کرد.

بعد از انقلاب ایران در سال‌ ١٣۵٧ دیوارها در ایران همیشە محل رویارویی موافقان و مخالفان حکومت بودەاند. حکومت هم با رسم گرافیتی و شعارها بر دیوارهای شهر سعی در تبلیغ مواضع خود داشتە است.

شعارنویسی در ایران پیشینەای طولانی دارد و در دهە‌های گذشتە افرادی بە همین جرم و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” با احکام سنگین روبرو شدەاند.

سامان غزالی، روزنامه‌نگار کرد در مهاباد بازداشت شد

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، سامان غزالی روزنامه‌نگار و فعال محیط زیست در مهاباد، پس از احضار بە ادارە اطلاعات بازداشت شدە است.

سامان غزالی چند روز قبل از دستگیری در گفت‌وگوی کوتاهی با دویچەوله فارسی در مورد اعتصابات صورت گرفتە در شهرهای کردنشین اظهار نظر کردە بود.

ژینا مدرس‌گرجی و مسعود کردپور دو روزنامه‌نگار و کنشگر دیگر کرد هم در مورد اعتراضات اخیر با دویچە وله و رسانه‌های دیگر مصاحبه کردە بودند، کە در حال حاضر بازداشت به سر می‌برند.

شبکه حقوق بشر کردستان تاکنون دستگیری بیش از ۶٧۵  کنشگر و معترض را در شهرهای کردنشین تائید کردە است.

امیر عبداللهیان: دمکراسی در ایران وجود دارد، اما باید آن را دید

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در یک مصاحبه با پایگاه خبری المانیتور به و در پاسخ بە سوالی در مورد کشتە شدن معترضان در خیابان‌های ایران، فضا را “تصنعی” خواندە است.

او در ادامه  به این رسانه آمریکایی گفتە است: «دموکراسی در ایران وجود دارد و شما باید آن را ببینید. شما در داخل آمریکا وقتی که کنگره تصرف شد، فضای مجازی را کنترل کردید. حتی دسترسی رئیس جمهور کشورتان را به توییتر قطع کردید. چرا این اتفاق افتاد؟ بخاطر امنیت کشورتان.»

وزیر خارجه ایران در مورد تعداد کشتە‌شدگان گفتە است: «کشته‌هایی که اعلام شده، بخش مهمش آشوبگران، نیروهای امنیتی پلیس و حتی مردم عادی را کشته‌اند، نیروهای سازماندهی‌شده‌ تخریب، گروهک تروریستی منافقین که بخشی از آنها در اروپا و آمریکا هستند و آزادانه زندگی می‌کنند در این وقایع دست دارند و رسانه‌های غربی و یک کشور منطقه.»
او همچنین در واکنش به سوال خبرنگار در مورد “دلخراش” بودن کتک خوردن زنان گفتە است: «بخشی از این تصاویر ساختگی است. اما برخی از تصاویر، برخورد با آشوبگران است.»

گفتەهای امیر عبداللهیان در حالی است کە براساس صدها تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در ده‌ها شهر بە سوی معترضان شلیک و با خشونت رفتار کردەاند.

به گفتە شبکه‌های حقوق بشری تا روز پنج‌شنبه بیش از ٨٠ نفر در جریان اعتراضات جاری کشتە و صدها نفر زخمی و دستگیر شدەاند. این آمار تلفات نیروهای امنیتی را شامل نمی‌شود.

نماینده مجلس: پاکسازی انقلابی انجام شود

محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در واکنش به اعتراضات به مرگ مهسا امینی بە خبرگزاری فارس گفتە است: «یکبار دیگر یک پاکسازی انقلابی در این مملکت انجام شود.»

میرتاج‌الدینی همچنین خواهان برخورد با ورزشکاران، هنرمندان و دیگر چهره‌های شناختە شدەای شده که در روزهای اخیر از اعتراضات با شعار “زن، زندگی، آزادی” حمایت کرده‌اند.

به دنبال مرگ مهسا امینی و گسترش و تداوم اعتراضات مردمی در ایران، ده‌ها چهرە شناختە‌شدە در داخل در اقدامی کم‌سابقه از اعتراضات حمایت کردەاند. در این میان بسیاری از چهرەهای حامی حکومت خواهان برخورد قاطع با این افراد هستند.

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.