وزیر امور خارجه آلمان: مقام‌های ایران از «خشونت بی‌رحمانه» دست بکشند

جمعه, 8ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

وزیر امور خارجه آلمان: مقام‌های ایران از «خشونت بی‌رحمانه» دست بکشند

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان © AFP – TOBIAS SCHWARZ

شهاب عموپور

وزیر امور خارجه آلمان روز پنج‌شنبه گفت: برلین خواستار اعمال تحریم‌ توسط اتحادیه اروپا علیه ایران است. او در راستای این درخواست، یادآور شده که در ایران، اعتراض‌های متاثر از مرگ مهسا امینی که توسط پلیس «امنیت اخلاقی» بازداشت شده‌بود، اکنون با به‌کارگیری خشونت توسط حاکمان ایران سرکوب می‌شود.

آنالنا بائربوک، عصر پنج‌شنبه هفتم مهرماه با انتشار یک رشته توییت نوشته‌است که هرکاری را که ممکن باشد، انجام خواهد داد تا اتحادیه اروپا، علیه اعمال‌کنندگان خشونت بر مردم ایران، تحریم‌هایی را وضع کند.

خانم بائربوک نوشته است: من هر کاری که در توانم باشد را انجام می‌دهم تا علیه کسانی که در ایران زنان را در حد مرگ کتک می‌زنند و با نام دین، به معترضان تیراندازی می‌کنند، تحریم‌هایی اعمال شود.

این فشارها در پی موج اعتراضاتی است که چند روز پس از بازداشت و جان‌باختن مهسا امینی، زن بیست‌ودوساله ایرانی در بسیاری از شهرهای ایران به‌ راه افتاده‌است.

وزیر امور خارجه چهل‌ودو ساله آلمان می‌نویسد: چماق و گاز اشک‌آور، نشان‌گر قدرت نیست، بلکه این ترسی ناب از درون حاکمان است، که از طریق اعمال خشونت، رخ نشان می‌دهد.

وزیر امور خارجه آلمان که روز دوشنبه نیز سفیر ایران را احضار کرده بود، نوشته‌است: مقام‌های ایران باید بی‌درنگ از اعمال خشونت دست بکشند. نه‌تنها موضوع مرگ مهسا امینی، بلکه موارد «مرگ بسیاری از تظاهرات‌کنندگان» نیز باید روشن شود. 

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که جنبش اعتراضی کنونی، بزرگ‌ترین جنبش اعتراضی از سال ۱۳۹۸ در ایران است که با کشته‌شدن مهسا امینی، دختر بیست‌ودو ساله کرد ایرانی، سه روز بعد از بازداشت توسط پلیس، روی داده‌است.

این خبرگزاری همچنین یادآور شده که خبرگزاری فارس {نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی} گزارش داده که در «حدود شصت» نفر از زمان آغاز اعتراضات کشته شده‌اند، در حالی‌که سازمان غیردولتی «حقوق بشر ایران» مستقر در اسلو، تعداد کشته‌ها را «دست‌کم هفتاد‌وشش» تن، اعلام کرده‌است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.