زیتون: شلیک مستقیم در دانشگاه

یکشنبه, 10ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

زیتون– صبح روز شنبه ۹ مهر  ۱۴۰۱، هم‌زمان با آغاز سومین هفته از اعتراضات، بیش از صد دانشگاه در ایران شاهد تجمع و تظاهرات دانشجویان بود؛ شهرهای کردنشین اعتصاب کردند و تظاهرات معترضان  در خیابان‌های تهران به خشونت کشیده شد.

دانشجویان در دانشگاه، دانشکده و مراکز آموزشی در اعتراض به بازداشت و سرکوب شعار دادند، در برخی از دانشگاه‌ها تحصن دانشجویی برگزار شد.

علاوه بر این ده‌ها شهر دیگر تجمع اعتراضی بر پا کرده‌اند. شاهدان عینی گزارش داده‌اند که ماموران امنیتی برای پراکنده کردن جمعیتی که در خیابان انقلاب و در نزدیکی دانشگاه تهران شکل گرفته بود از گاز اشک آور استفاده کردند.

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که خیابان فلسطین، بلوار کشاورز و خیابان جمهوری نیز شاهد حضور پرتعداد معترضان بوده است. معترضان در خیابان جمهوری و فلسطین با شکستن نرده‌ها و گذاردن آن در خیابان مانعی برای هجوم نیروهای امنیتی درست کرده‌اند.

 

معترضان در متروی شریعتی در شمال تهران، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. در محله سعادت‌آباد نیز شعار «از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران» طنین انداز شد.

ویدئوهای منتشر شده از درگیری نیروهای امنیتی و مردم معترض در میدان پونک تهران حکایت می‌کند.

 

در تصاویری که از کرج منتشر شده معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی از شلیک مستقیم نیروهای گارد ویژه به شهروندان در دهگلان در استان کردستان خبر داده‌اند.

 

گزارش‌هایی نیز از تجمع اعتراضی در زاهدان منتشر شده است. «حال وش» وبسایتی که مسایل سیستان و بلوچستان را گزارش می‌دهد، با انتشار ویدیوهایی نوشته که دامنه اعتراضات به ایرانشهر کشانده شده و شماری از جوانان در این شهر «هم اکنون در حال تشکیل هسته‌های اولیه اعتراضات هستند.»

ویدئوهای متعددی از اعتراضات دانشجویی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است. کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان ایران تصاویری از تجمع اعتراضی در بسیاری از دانشگاه‌ها منتشر کرده است.

دانشجویان شعارهایی چون جمله «زن، زندگی، آزادی»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند. در این تجمعات، دانشجویان ترانه «برای …» شروین حاجی‌پور را هم‌خوانی کردند.

در برخی از دانشگاه‌ها، دختران دانشجو روسری از سر برداشته و در راهپیمایی‌ها شرکت کردند.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی در داخل دانشگاه تبریز و تهران به دانشجویان معترض حمله کرده‌اند.

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، دانشگاه تهران در محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفته و از عبور و مرور دانشجویان به دانشگاه جلوگیری می‌شود. خودروهایی با نوشته «امور پزشکی» و بدون پلاک به دانشگاه وارد شده‌اند.
برخیاز رسانه‌ها نیز از دیگری حراست دانشگاه تهران با دانشجویان خبر داده‌اند.

 

ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که از درگیری نیروهای امنیتی با دانشجویان حکایت می‌کند. برخی از کابران نیز از شلیک مستقیم به دانشجویان خبر داده‌اند.

 

گزارش‌های متعددی از «ورود بیش از ده آمبولانس‌» به دانشگاه تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، این در حالی است که پیشتر معترضان از به‌کارگیری آمبولانس از سوی نیروهای امنیتی برای انتقال این نیروها و همچنین معترضان بازداشت‌شده خبر داده‌اند.

این در حالی است که نزدیک به دو هزار پزشک ایرانی شامگاه جمعه، در بیانیه‌ای ضمن «محکوم کردن خشونت علیه شهروندان»، خواستار توقف استفاده از تجهیزات و نشانه‌های پزشکی برای اهداف امنیتی و نظامی شدند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده شمار دانشجویان معترض در دانشگاه تبریز بسیار زیاد است و دانشجویان شعار می‌دهند: «هر که ساکت نگاه کنه، بی‌غیرته». شاهدان عینی می گویند که درهای این دانشگاه را بسته‌اند و نیروهای امنیتی دانشگاه را محاصره کرده‌اند.

 

کاربران اصفهانی نیز از ورود و حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان معترض در دانشگاه اصفهان خبر داده‌اند.

 

در دانشگاه آزاد گوهردشت کرج نیروهای امنیتی به جمعیت انبوه دانشجویانی که شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سر داده بودند، حمله کردند و دانشجویان را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 

گزارش‌ها از دانشکده علوم پایه رشت در خیابان منظریه از حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان و درگیری حکایت می‌کند.

 

در شیراز دختران دانشجو روسری‌های خود را در هوا تکان داده و شعار می دهند.

 

برخی از کاربران توییتر گزارش داده‌اند که نیروهای امنیتی قصد داشتند از در دانشگاه شیراز بالا رفته و به دانشجویان حمله کنند اما حراست دانشگاه مانع شده است.

دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد شعار «عدالت آزادی حجاب اختیاری» سر دادند.

 

دانشگاه آزاد مشهد نیز صحنه اعتراضات دانشجویان بود. در ویدئو منتشر شده دانشجویان خطاب به یک آخوند فریاد زدند :«توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه»

 

دانشجویان دانشگاه هنر تهران (باغ ملی) نیز همگام با اعتصاب سراسری دانشجویان دانشگاه‌های کشور فریاد زدند: «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد.»

 

دانشگاه باهنر کرمان نیز با تشکیل تجمعات اعتراضی شعارهایی چون: «دانشجوی باغیرت، حمایت حمایت»، «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و «دانشجو دادن بزن حقت فریاد بزن» سر دادند.

 

دانشگاه آزاد واحد تهران شمال نیز شاهد اعتراضات دانشجویانی بود که شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» دادند.

 

دانشجویان در اغلب دانشکده‌های دانشگاه شریف مانند: مهندسی شیمی، نفت و کامپیوتر دانشجویان اعتراض و اعتصاب کردند.

 

دانشگاه زنجان نیز روز ۹ مهر شاهد دانشجویان معترضی بود که شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» سر دادند.

 

بر اساس تصاویر منتشر شده دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تحصنی بزرگی در محوطه این دانشگاه برگزار کردند.

 

دانشجویان دانشگاه بهشتی نیز همگام با اعتصابات سراسری دانشجویان، سرود یار دبستانی را خواندند.

 

دانشجویان دانشگاه بوشهر همزمان با شانزدهمین روز اعتراضات عمومی، اعتصاب کردند.

 

در کرمانشاه نیز دانشجویان دانشگاه رازی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

در دانشگاه الزهرا که تنها دانشجوی دختر پذیرش می‌کند، دانشجویان مقنعه‌های خود را برداشتند و برخی آنها را سوزاندند، این زنان معترض شعار «الزهرا، الزهرا، طالب خون مهسا» سر دادند.

تجمعات دانشجویان در دانشگاه‌ها دو روز پس از انتشار خبر جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه وزرا آغاز شد و اکنون وارد هفته سوم شده است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.