مولوی عبدالحمید: لباس شخصی‌ها به سر و قلب نمازگزاران بی‌دفاع زاهدان شلیک کردند

دوشنبه, 11ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در پیامی ویدئویی، کشتار نمازگزاران این شهر از سوی حکومت را «فاجعه» و «ظلم بزرگ بی‌سابقه» خواند و گفت لباس‌ شخصی‌ها به سمت سر و قلب مردمی که در حال بازگشت به خانه‌های خود بودند و سلاحی نداشتند تیراندازی کردند.

مولوی عبدالحمید در این پیام که متن آن در وبسایت او نیز منتشر شده، گفت: ماموران حکومتی در پاسخ به تعداد معدودی از جوانان که به سمت کلانتری سنگ پرتاب کردند، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سمت مردم کردند.

او افزود: «طبق گزارش‌هایی که به ما رسیده نیروهای یگان ویژه‌ ظاهرا از قبل در کلانتری مذکور مستقر شده بودند.»

به گفته امام جمعه زاهدان، نیروهای جمهوری اسلامی نه تنها به سوی جوانانی که مقابل کلانتری تجمع کرده بودند شلیک کردند بلکه «به سمت کسانی که در حال ادای نماز بوده‌اند شلیک می‌کنند و در قسمت مردان و زنان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کنند، به‌طوری‌که یکی از زنان نمازگزار نیز به شهادت می‌رسد.»

او ادامه داد: «این درحالی‌ست که هیچ‌کدام از افراد داخل مصلا هیچ‌گونه شعاری نداده بودند.»

به گفته مولوی عبدالحمید، «افراد مسلح لباس شخصی که روی پشت‌بام منازل مستقر شده بودند نیز به سمت مردمی که در حال بازگشت به منازل خود بوده‌اند تیراندازی می‌کنند و نکتۀ قابل توجه اینکه اکثر این تیرها به سر و قلب نمازگزاران شلیک شده است که معلوم می‌شود این کار توسط تک‌تیراندازها انجام شده است.»

مولانا عبدالحمید تاکید کرد: «در این حادثه به سمت افراد بی‌سلاح و بی‌دفاعی که وضو گرفته و فقط برای ادای نماز جمعه عازم مصلا شده بودند تیراندازی شد.»

سازمان حقوق بشر ایران روز یکشنبه ۱۰ مهر گزارش داد که علاوه بر کشتار معترضان در جریان اعتراضات سراسری مردم ایران که پس از قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی روز جمعه هشتم مهرماه مردم معترض را در شهر زاهدان، استان سیستان و بلوچستان، به گلوله بستند و بیش از ۴۰ تن از آنان را کشتند.

سازمان حقوق بشر ایران با شدیدترین لحن ممکن، کشتار معترضان در شهرهای مختلف ایران، به‌خصوص کشتار اخیر زاهدان را محکوم می‌کند و آن را «جنایت علیه بشریت» می‌داند. محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «کشتن معترضان در ایران بخصوص کشتاری که در زاهدان صورت گرفت، مصداق جنایت علیه بشریت است. جامعه جهانی موظف است که این جنایت را پی‌گیری کند و مانع از بروز جنایات جدید به دست جمهوری اسلامی شود.»

روز جمعه ۸ مهر ماه، تجمعی پس از نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت که با سرکوب خونبار ده‌ها معترض توسط ماموران امنیتی همراه شد. «کمپین فعالین بلوچ» نام ۴۱ نفر از کشته‌شدگان را منتشر کرده است.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران روز یکشنبه نوشت با کشته‌شدن یک نفر دیگر، شمار کشته‌های سپاه و بسیج در ارتباط با اعتراضات زاهدان به پنج نفر رسید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.