وزیر خارجه آلمان “خشونت عریان علیه دانشجویان” را در دانشگاه صنعتی شریف محکوم کرد

سه شنبه, 12ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

آنالنا بربوک؛ یک زن تازه‌نفس در مصاف دو مرد کهنه‌کار – DW – ۱۴۰۰/۶/۲۸

جواد طالعی – برلن

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان که متعلق به حزب سبزهای آلمان است، شجاعت کم‌نظیر دانشجویان ایرانی را ستود و نوشت:  “از دانشجویان باید پشتیبانی کرد، صدای آنها را باید شنید… رژیم ایران را باید تحریم کرد”.

هفته نامه اشپیگل ضمن انتشار یادداشت توئیتر وزیرخارجه آلمان به نقل از وی نوشت: “آنچه در دانشگاه شریف می‌گذرد قابل تحمل نیست. در عین حال شجاعت کم نظیر ایرانیان در مقابله با نیروهای سرکوب ستودنی و خارج از تصور است”.

تارنمای اشپیگل در تکمیل گزارش خود توضیح داد که از یکشنبه شب درگیری های شدیدی در دانشگاه شریف آغاز شد و نیروهای امنیتی و انتظامی به صحن دانشگاه هجوم بردند و به سرکوب دانشجویان پرداختند. 

به نوشته این رسانه “شاهدان عینی در شبکه های اجتماعی از تیراندازی به سوی دانشجویان و دستگیری ده ها تن از آنها خبر داده اند”.

نرگس اسکندری گرونبرگ شهردار ایرانی تبار فرانکفورت در مصاحبه مفصلی با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه اعلام کرده است که روز سه‌شنبه چهارم اکتبر یک تظاهرات بزرگ همبستگی با مردم ایران در فرانکفورت برگزار خواهد شد.

شهردار فرانکفورت ضمن اشاره به پیشنهاد بربوک برای تحریم بیشتر جمهوری اسلامی ابراز  امیدواری کرد که سیاستمداران بیشتری به پشتیبانی از مردم ایران بپردازند. 

اسکندری از این که صدراعظم آلمان و رئیس آلمانی کمیسیون اروپا تاکنون برای مجازات جمهوری اسلامی تصمیمی نگرفته اند ابراز تاسف کرد.

سرکوب دانشجویان دانشگاه های ایران افکار عمومی جهان را که تمرکز زیادی بر اوضاع ایران داشته، باز هم بیشتر علیه جمهوری اسلامی برانگیخته است.  انتظار می رود این خشم در تظاهرات فردا – سه‌شنبه – در فرانکفورت جلوه‌گر شود.

 امروز تقریبا همه رسانه های نوشتاری، صوتی و تصویری آلمان وقایع دانشگاه های ایران را به عنوان سندی بر وحشی گری نیروهای انتظامی منعکس کردند. بیشتر آنها عنوان “حمله وحشیانه سرکوبگران به دانشگاه نخبگان” را برای گزارش های خود برگزیدند. 

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.