اعتراض دانشگاه‌های آلمان به سرکوب دانشجویان ایران

پنجشنبه, 14ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

حمله نیروهای لباس شخصی به دانشگاه شریف، تهران، ۱۰ مهر ۱۴۰۱

آکادمی جوانان آلمان، روسای دانشگاه‌های ایالت نورد راین وست فالن، دانشگاه برمن و موسسه تبادل آکادمیک DAAD سرکوب خشونت‌بار اعتراضات دانشجویان به‌خصوص در دانشگاه شریف را محکوم کرده‌اند.

هیأت مدیره آکادمی جوانان آلمان در بیانیه‌ای برخورد خشونت‌بار با اعتراضات دانشجویان، دانشمندان و کارمندان دانشگاه صنعتی شریف تهران را محکوم کرده است. در این بیانیه آمده است: «ما اینجا روشن و مشخص علیه نقض آزادی عقیده و دانش و علیه همه موارد تبعیض از هر نوعی سخن می‌گوییم.»

نویسندگان این بیانیه نوشته‌اند که همبستگی کامل‌شان را با “دانشجویان و دانشمندان ایرانی که در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای حقوق اولیه دموکراتیک و آزادی تحت تهدیدهای آشکار جانی و مالی مبارزه می‌کنند”، اعلام می‌دارند.

هیأت مدیره آکادمی جوانان آلمان از جامعه علمی ایران و آلمان درخواست کرده تا در کنار هم مقابل خشونت بایستند و برای عدالت و آزادی بیان  تلاش کنند.

در این بیانیه همچنین استفاده از سلاح به هر شکلی علیه دانشجویان دانشگاه‌ها به منظور خاموش کردن صدای آنها غیرقابل توجیه دانسته شده است. نویسندگان این بیانیه همچنین از رهبری ایران خواسته‌اند تا فورا اعمال خشونت را متوقف و درخواست مردم برای انجام اصلاحات و اجرای حقوق شهروندی را اجابت کند.

بیشتر بخوانید: حمله به دانشجویان دانشگاه شریف با تفنگ ساچمه‌ای

اعتراض روسای دانشگاه‌های ایالت نوردراین وست فالن

روسای دانشگاه‌های ایالتی نورد راین وست‌فالن نیز در بیانیه جداگانه‌ای نسبت به اعمال خشونت در دانشگاه‌های ایران و به‌خصوص دانشگاه صنعتی شریف به شدت اعتراض کرده‌ و نوشته‌اند، وخامت تنش‌ها در دانشگاه‌های ایران آن‌ها را “بهت‌زده” کرده است.

در بیانیه اساتید و روسای دانشگاه‌های نورد راین وست‌فالن آمده است: «نمایندگان دانشگاه‌های نورد راین وست فالن با نگرانی شدید اعتراضات در دانشگاه‌های ایران را رصد می‌کنند.»

نویسندگان این بیانیه سپس به وقایع روز و شب یک‌شنبه ۱۰ مهر دانشگاه شریف تهران اشاره کرده و در ادامه نوشته‌اند: «تصاویر و اخباری که از ایران و بیش از همه از دانشگاه‌ها منتشر شده ما را به شدت مضطرب کرده است. استفاده از خشونت در دانشگاه شریف تهران از سوی نیروهای امنیتی تکان‌دهنده بود و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.»

رییس کنفرانس روسای دانشگاه‌های نورد راین وست فالن، یوهانس وسلز همچنین گفته دانشگاه‌های این ایالت آلمان از تحریم‌هایی که به این دلیل علیه ایران اعمال شده یا می‌شود حمایت می‌کنند اما از دولت‌های ایالتی و نیز دولت فدرال آلمان خواسته است تا حتی‌الامکان به همکاری‌های علمی با نهادها و محققان مستقل و نیز تبادل دانشجویان ادامه دهند.

آقای وسلز گفته است: «در این مرحله از تخریب اجتماعی، ما نباید کسانی را که از آزادی اندیشه دفاع می‌کنند، رها کنیم.»

دانشگاه ووپرتال نیز به طور جداگانه از بیانیه روسای دانشگاه‌های نورد راین وست فالن حمایت کرده است.

بیشتر بخوانید: اعتراضات ایران؛ اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف در کلاس حاضر نمی‌شوند

حمایت موسسه DAAD و دانشگاه برمن از دانشجویان ایرانی

دانشگاه برمن به همراه موسسه تبادل آکادمیک آلمان DAAD  استفاده از خشونت در مقابل تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران و اعمال خشونت در مقابل دانشجویان و کارمندان دانشگاه‌ها را محکوم کرده‌اند.

در اطلاعیه منتشر شده از سوی دانشگاه برمن آمده است: «ما همبستگی خود را با تظاهرکنندگانی که به طور مسالمت‌آمیز برای برقراری عدالت و برابری تظاهرات می‌کنند اعلام می‌داریم. ما در کنار همه کسانی هستیم که برای حقوق بشر و آزادی تلاش می‌کنند و در برابر ظلم و تبعیض می‌ایستند.»

 دانشگاه برمن همچنین از اعلامیه موسسه DAAD مبنی بر هماهنگی با دولت فدرال، سایر دانشگاه‌های آلمان و کنفرانس روسای دانشگاهی آلمان (HRK) استقبال کرده و گفته توضیح خواهد داد که این همکاری چه پیامدهای مشخصی در روابط دانشگاهی با ایران خواهد داشت.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.