اعتراضات در ایران؛ هنرمندان آلمانی هم موی خود را قیچی کردند

سه شنبه, 19ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

هفته گذشته چندین هنرمند مطرح فرانسوی به نشانه اعلام همبستگی با معترضان در ایران، به ویژه زنان ایرانی، موی خود را قیچی کردند. حالا چندین هنرپیشه آلمانی هم همبستگی خود را به همین ترتیب به نمایش گذاشته‌اند.

اعتراضات در ایران همچنان ادامه دارد. با گذشت چهار هفته از این اعتراضات، اعلام حمایت و همبستگی با مردم معترض، در خارج از مرزهای ایران هم ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است.

در کنار راهپیمایی‌های گسترده ایرانیان خارج از کشور در شهرهای گوناگون جهان و اعلام حمایت چهره‌های مطرح از اعتراضات مردم ایران، بسیاری از هنرمندان اروپایی نیز همبستگی خود را با این اعتراضات نشان داده‌اند.

در ویدیویی تقریبا دو و نیم دقیقه‌ای که شب گذشته از جمله یاسمین طباطبایی، هنرپیشه ایرانی‌تبار در آلمان در اینستاگرام منتشر کرده است،  برخی از هنرمندان آلمانی چون کاتارینا تالباخ لینا بکمن، رونالد تسرفلد یا مرت بکر را می‌توان دید، که موی خود را در حمایت از مردم معترض ایران به ویژه زنان، قیچی می‌کنند.

در مجموع ۴۰ هنرپیشه زن و مرد در این ویدیو به این ترتیب همبستگی خود را با معترضان در ایران و زنان ایرانی اعلام می‌کنند به همراه این جمله که “در همبستگی با تمامی کسانی که هم اکنون در ایران در حال اعتراضند. شما را می‌بینیم. در کنارتان هستیم”.

هفته گذشته نیز بسیاری از ستاره‌های دنیای هنر در فرانسه با این حرکت اعتراضی و نمادین همراه شدند. در کلیپی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، تقریبا ۵۰ تن از هنرمندان زن فرانسوی دسته‌ای از موهای خود را به نشانه حمایت از معترضان در ایران قیچی کردند.

در ابتدای این ویدیو ژولیت بینوش در حالی که رو به دوربین عبارت “برای آزادی” را به زبان می‌آورد دسته‌ای از موهای خود را قیچی می‌کند و در برابر دوربین نگه می‌دارد.

در این ویدیو که ترانه “بلا چاو” در آن به گوش می‌رسد، چهره‌هایی چون شارلوت گنزبور و ایزابل هوپر نیز چون بینوش موی خود را کوتاه می‌کنند. در متنی که به همراه این ویدیو در اینستاگرام منتشر شد آمده بود: «ملت ایران به ویژه زنان، با به خطر انداختن زندگی خود در حال اعتراض‌اند. به امید دستیابی به اساسی‌ترین آزادی‌ها. این زنان و این مردان از ما می‌خواهند حمایتشان کنیم.»

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.