چرا «رضاشاه روحت شاد» دود شد و به هوا رفت؟

سه شنبه, 19ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

از سال ۹۶ برای اولین بار در تظاهراتی در مشهد که توسط مخالفین روحانی از جمله علم الهدی شکل گرفت و شعار رضاشاه روحت شاد مطرح شد، امر بر بازماندگان سلطنت پهلوی و بسیاری دیگر مشتبه شد که آنها دارای پایگاه بزرگی در جامعه ایران هستند. از آنزمان، فرزند و همسر شاه سابق بر مبنای این تحلیل غلط توسط رسانه‌های وابسته به صورت روزمره ترویج و تبلیغ می‌شوند. اما در جنبش اخیر که گسترده ترین و انقلابی ترین در نوع خود است، شعاری به سود آنها داده نمی‌شود که هیچ، بسیاری از مردم بر شاه و رهبر ستمگر آرزوی مرگ می‌فرستند. اما چرا علی رغم تمام تبلیغات سنگین و ادعاها، آنها پس رفت داشته‌اند و از جنبش پیشروی مردم ایران ناراضی شده‌اند؟
این قلم معتقد است که ۴ دلیل زیر شکست انها را توضیح می‌دهد.

۱. دانشگاهیان به میدان آمده‌اند.
بعد از جنبش سبز در سال ۸۸ دانشگاه به شدید ترین شکل ممکن سرکوب شد و کوچکترین تحرکی با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده است. دانشگاه حتی در دوران ۸ ساله حکومت روحانی نیز اجازه فعالیت نیافت. نکته مهم این است که حضور دانشجویان به جنبشها عمق می‌بخشد و محتوای آنرا غنی می‌کند. از یاد نباید برد که شعار محوری اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم ماجرا که در واقع سوت پایان بازی بد و بدتر بود را دانشجویان در سال ۹۶ طرح کردند.
اما در سال ۱۴۰۱، دانشجویان تمام قد وارد جنبش شده‌اند و حضورشان باعث شده است شعارها به سود استبداد پهلوی به حاشیه برود.
۲. بدنه تحصیل کرده اصلاح طلبان تغییر عقیده داده و به جنبش انقلابی پیوسته
اصلاحطلبی مهمترین و پیچیده ترین دامی بود که استبداد ولی فقیه برای اینکه مردم ایران استبداد را تحمل کنند، ایجاد کرد. جنبش پیشرو و انقلابی کنونی می‌توانست در سال ۷۶ بعد از محکومیت رژیم در دادگاه میکنوس شکل بگیرد، اما اصلاح طلبان با فریب مردم باعث شدند استبداد و تمام هزینه‌های آن به مدت ۲۵ بر مردم تحمل شود. اینجانب در سال ۱۳۸۴ در حالی که تنها ۲۱ سال داشتم، به جنبش تحریم و گذار از جمهوری اسلامی پیوستم ولی همیشه می‌دانستم که بدون کمک بدنه مردمی اصلاحطلبان، جنبش سرنگونی استبداد جمهوری اسلامی به ثمر نخواهد رسید. اکثریت مطلق این بخش از جامعه، افرادی دموکرات منش و جمهوری خواه هستند که گمان می‌کردند که با کمک اصلاحطلبان می‌توان با هزینه کمتر استبداد ولی فقیه را رام کرده و زمینه دموکراسی را فراهم آورد. حال که اندیشه اصلاح طلبی با شکست کامل مواجه شده است آنها به جمهوری خواهان سرنگونی طلب ملحق شده‌اند و این باعث شده است شعار‌ها به سود سایر گروه‌های ضد آزادی کمتر شود. لذا به این دسته از هموطنان باید گفت که دیر آمدید ولی خوش آمدید.
۳. مردم در طول ۵ سال گذشته از نظر فکری رشد کرده و عمیق تر شده‌اند.
بسیاری از روشنفکران آزادی خواه در چند سال گذشته با دریافتن خطر بازگشت استبداد پهلوی با سو استفاده از ناآگاهی تاریخی مردم و پروپاگاندای رسانه‌های وابسته به گفتگو با مردم و جوانان پرداخته‌اند. آنها با بازگو کردن اسناد معتبر نشان دادند که دوران پهلوی اول و دوم آنچنان که رسانه‌های وابسته تبلیغ می‌کنند طلایی و به دور از خطا نبوده است. بلکه شاه سابق و رضا شاه همانند رهبر کنونی مستبدانی بوده‌اند که خون مردم آن زمان را در شیشه کرده و زیانهای بسیاری در قرار داد هایی نظیر عهدنامه سعد آباد، از دست دادن بحرین، تمدید قرارداد دارسی، کنسرسیوم نفت و… زده‌اند. لذا هیچ جای دفاع ندارند چه برسد به تبلیغ و فعالیت برای بازگشت آنها.
۴. نیاز به محلل برای سقوط رژیم از بین رفته است.
قبل از شروع اعتراضات گسترده، بسیاری از مردم چون خود را ناتوان از مواجهه مستقیم با رژیم می‌دانستند به فکر استفاده ابزاری از گروههای مثل پهلوی طلبان بودند تا مانند محلل عمل کرده و سبب از بین رفتن استبداد شود و در ادامه خود نیز قدرت را به مردم واگذار کنند. این تفکر اگرچه اشتباده و بسیار پر خطرهست ولی شایع بود. اما امروز با گسترده شدن اعتراضات، مردم می‌ببنند نیازی به محلل برای سرنگونی رژیم و استقرار دموکراسی ندارند. زیرا فهمیده‌اند که خودشان می‌توانند از پس استبداد دینی برآیند و آنرا به تاریخ بسپارند.
از دیگر سو، با هرچه گسترده تر شدن جنبش و نزدیک شدن آن به هدف، پهلوی طلبان بیشتر منزوی می‌شوند زیرا چهار عامل بالا قوی تر می‌شوند. اما برای محافظت از دستاوردهای انقلاب مردم نیاز به همگرایی نیروهای دموکرات و جمهوری خواه با گرایشات مختلف وجود دارد.

لزوم تشکیل جبهه آنتی فاشیست

تفکرات فاشیستی و ضد آزادی به صورت سنتی و تاریخی توسط سه دسته سلطنت طلبان، روحانیت و شبه روشنفکران قدرت مدار نظیر مجاهدین خلق و حزب توده و بسیاری از کمونیستها پشتیبانی و طرح می‌شده است.
در طول مبارزات تاریخی ملت ایران از جنبش مشروطه تا کنون این سه دسته ضعیف و ضعیف تر گشته‌اند. روحانیت در تجربه ۴۰ ساله اخیر اعتبار و منزلت خود را به کلی باخته و شر خود را به صورت تاریخی از سر ملت ایران باز کرده است. اما این تنها امیتاز مبارزات مداوم مردم ایران بعد از انقلاب نیست. بسیاری از گروههای چپ گرای استالینست لنینیست نیز که دموکراسی و حقوق مردم ایران را به عنوان مظاهر امپریالیستی، نادیده می‌انگاشتند، امروز اعتباری در بین مردم ندارند. خوشبختانه بسیاری از چپ‌های لنینست دیروز با تغییر عقیده به جمع آزادی خواهان اضافه شده‌اند. گروههای دیگری نظیر مجاهدین خلق که در استبداد و خیانت به ایران و ملت همچون آخوندهای حاکم کارنامه سیاهی دارند کاملا منزوی شده‌اند.
سطلنت طلبان اگر چه با وقوع انقلاب ۵۷، کارت قرمز از سوی ملت دریافت کردند ولی به دلیل بازگشت استبدادی خشنتر توسط روحانیت و کمک رسانه‌های وابسته در چند سال اخیر خود را به عنوان معضلی برای استقرار دموکراسی در ایران بعد از جمهوری اسلامی معرفی کرده‌اند. اما با گسترده تر شدن جنبش و حضور دانشجویان و بدنه اصلاحطلبان که با تغییر عقیده به انقلاب رسیده‌اند، این تهدید بسیار کم رنگ شده است.
با این حال، باید از تجربه انقلاب ۵۷ درس گرفت و تمامی نیروهای دموکرات و جمهوری خواه با گرایشات مختلف فکری در یک جبهه گسترده از آزادی‌ها و حقوق اساسی دفاع کرده و مانع از قدرت یافتن افراد، گروهها و اندیشه‌های فاشیستی شوند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. علت شکست انقلاب ۵۷ :
    ۱- حمایت حزب توده از خمینی و رای مثبت به اصل ولایت فقیه بود !
    ۲- خوش باوری بخش مویری ار جامعه نسبت به وعده ها و سخنان شیرین خمینی در سال های ۵۷ و ۵۸ ۳- عدم اتحاد چپ ها با یکدیگر و نیز با گروه های ملی گرای مخالف خمینی
    ۴- قیام مسلحانه و نسنجیده کردها در مناطق سنی نشین ۵- حمله احمقانه صدام به ایران که خمینی از آن به گرمی استقبال کرد !