۶ جریان جمهوری خواه و دموکرات: خطر تکرار “جمعه خونین زاهدان” در شهرهای کردستان

پنجشنبه, 21ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

 

خطر تکرار “جمعه خونین زاهدان” در شهرهای کردستان

از مقاومت مردم در این مناطق پشتیبانی کنیم!

کردستان هم چنان در مقابل سرکوب شدید مقاومت می کند. در طی چند هقته گذشته در کردستان خیزش خیابانی با اعتصاب عمومی همراه بود. مردم کردستان ابتدا شعار “زن، زندگی، آزادی” را فریاد کردند که  بلافاصله به شعار اصلی جنبش اعتراضی فراروئید. معترضین در سراسر کشور با سردادن شعار “کردستان، کردستان چشم و چراغ ایران” همبستگی خود را با مردم کردستان به نمایش گذاشتند. طی هفته های گذشته، اعتراضات اکثر شهرهای کردنشین از جمله مهاباد، سقز، بوکان، پیرانشهر، مریوان، ایلام، دیواندره و شهر کرمانشاه را فرا گرفته است.

جمهوری اسلامی برای انتقام گیری از مردم این مناطق کاروانی از نیروهای سرکوب را با ادوات جنگی راهی آنجا کرده است. درگیری در سنندج آن چنان شدید است که گفته می شود به میدان جنگ شبیه شده است. نیروهای سرکوبگر در کنار گاز اشک آور و تفنگ های ساچمه ای، از سلاح های جنگی نیز برای سرکوب مردم استفاده می کنند. آن ها درهای خانه ها را می شکنند، جوانان را بیرون می کشند و با کتک روانه بازداشتگاه ها می سازند. در روزهای گذشته در سنندج حداقل چهار تن کشته و صدها تن مجروح شده اند. یک شهروند سنندجی را بخاطر بوق زدن، پشت فرمان با تیر زدند و کشتند.

با لشکرکشی حکومت به سنندج بیم آن می رود که کشتار دیگری مانند “جمعه خونین زاهدان” در سنندج هم تکرار شود. در “جمعه خونین زاهدان” در روز ۸ مهرماه، به گفته فعالان بلوچ ۹۷ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر زخمی شدند. تعدادی از کشته شدگان کودک بودند که هویت ۱۱ کودک بلوچ احراز شده است.

۶ حزب و سازمان جمهوری خواه و دموکرات ضمن تقدیر از مقاومت مردم تمام ایران، در مقابل سرکوب گران و خرسندی از همبستگی ملی حاکم بر این مبارزات بر گسترش اعتراضات و اعتصابات جهت پراکندن نیروهای سرکوب و جلوگیری از تمرکز آن در سنندج و شهرهای دیگر کردسنان تاکید دارد و از فعالان سیاسی و مدنی می خواهد که ضمن پشتیبانی از کل جنبش اعتراضی مردم ایران، بویژه از مقاومت مردم مناطق کردنشین پشتیبانی کنند و نگذارند که حکومت در سنندج یا شهر دیگری از این مناطق همانند زاهدان حمام خون راه بیاندازد.

 

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران 

جبهه ملی ایران ـ اروپا (سامان ششم)

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران (همسازی جمهوری‌خواهان)

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

 

۲۱مهرماه ۱۴۰۱ (۱۳ اکتبر ۲۰۲۲)

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.