تداوم بی‌سابقه اعتراضات مردمی؛ افزایش فشار حکومت بر نامداران و مشاهیر

سه شنبه, 26ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

تداوم بی‌سابقه اعتراضات مردمی؛ افزایش فشار حکومت بر نامداران و مشاهیر

با آغاز اعتراضات مردمی در ایران با جرقه مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی ، موجی از همراهی بی‌سابقه افراد اثرگذار و مشهور جامعه «که تریبون‌های جمهوری اسلامی آنها را به تمسخر سلبریتی می‌نامند» شکل گرفت.

با ادامه اعتراضات مردمی موج مخالفت مشاهیر با رفتارها و قوانین حاکمیت هم گسترده‌تر شد و حکومت نیز همزمان با سرکوب و دستگیری و قتل معترضان در خیابان به برخورد با افراد تاثیرگذار جامعه پرداخت. حالا اما این موج به آنهایی رسیده که پیشتر قرابت‌هایی با حکومت داشته‌اند.

در تازه‌ترین واکنش «شایان مصلح» بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس تهران و سپاهان اصفهان و بازیکن کنونی تیم فوتبال گل‌گهر کرمان که خود از مداحان و فوتبالیست‌های نزدیک به طیف سنتی است در پستی اینستاگرامی با انتشار تصاویر فحاشی طرفداران حکومت به او نوشت: «قطره ای از دریای بی ادبی جماعت به اصطلاح ارزشی رو می‌بینید که سال‌های سال با انواع برچسب‌ها و توهین‌ها به هر شیعه‌ای که مثل اون‌ها فکر نمی‌کرده جسارت کردن!.»

 


همزمان خبرها به نقل از نزدیکان «الناز رکابی» حاکی است امکان ارتباط و تماس با او میسر نیست. الناز رکابی عضو تیم ملی سنگ‌نوردی ایران، بدون حجاب مورد نظر مقامات جمهوری اسلامی در رقابت‌های سنگنوردی کره جنوبی شرکت کرد که تصاویر آن مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفت. به‌نظر می‌رسد گذرنامه و تلفن همراه خانم رکابی از او گرفته شده‌ است.

از سوی دیگر اخبار گسترده‌ای از احضار، ضبط پاسپورت و ممنوع‌الخروج کردن شمار زیادی از هنرمندان و بازیگران همراه شده با مردم به گوش می‌رسد.

رسول خادم، قهرمان کشتی آزاد جهان در پی حمایت از اعتراضات سراسری «احضار» و گذرنامه او «توقیف» شده است.

رسول خادم، رئیس پیشین فدراسیون کشتی ایران در میانه اعتراضات سراسری، در صفحه اینستاگرام خود خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشته بود: «امروز اگر قرار باشد جایی پاکسازی انقلابی شود همین مجلس غیرمردمی و نمایندگانی است که بی‌تعهدی خود به مردم را در پشت شعارهایشان پنهان کرده‌اند. جایی که باید پاکسازی انقلابی شود همین مجلس است.»

همزمان با این اقدام حکومت، علی کریمی، ستاره فوتبال ایران با انتشار تصویری از رسول

استوری علی کریمی در حمایت از رسول خادم
استوری علی کریمی در حمایت از رسول خادم

خادم حین خدمت‌رسانی به مردم در مناطق محروم سیستان و بلوچستان ، در استوری حساب اینستاگرام خود، روی آن یک نشانه «قلب» گذاشت و در زیرش هشتگ «شرف» را نوشت.

علی دایی اسطوره فوتبال ایران هم که چند روزی است به علت ابراز همبستگی با مردم معترض ایران و همدردی با «خانواده دختری از دبیرستان شاهد اردبیل که در اعتراضات کشته شد» زیر فشار و ضرب رسانه‌های جمهوری اسلامی و طرفداران حاکمیت قرار داشت روز دوشنبه با انتشار پستی در اینستاگرام نوشت: «در پاسخ به اخبار منتسب به اینجانب در صدا و سیما و برخی از خبرگزاری‌ها لازم به ذکر می‌دانم اطلاعات من از زادگاهم اردبیل کامل می‌باشد و اگر به صحت مسئله‌ای نرسم هیچگاه اظهار نظر نمی‌کنم.»

 

در جامعه هنری نیز مانی حقیقی و مریم بوبانی از سوی نهادهای حکومتی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

مریم بوبانی که با انتشار تصویری بدون روسری از خود با مردم معترض اعلام همبستگی کرده‌بود در پاسخ به این اقدام نهادهای امنیتی نوشت که در سخت‌ترین شرایط جنگ حاضر به ترک خرمشهر نشده حالا هم هیچ قصدی برای خروج از کشور ندارد.

مانی حقیقی، کارگردان ایرانی هم در پیامی به زبان انگلیسی گفت که روز پنجشنبه ۲۱ مهر به قصد شرکت در جشنواره فیلم لندن عازم بریتانیا بوده اما در فرودگاه تهران متوقف شده و نیروهای امنیتی پاسپورتش را ضبط کردند.

حقیقی در پیامی که پیش از پخش فیلمش در این جشنواره منتشر شد، گفت که اگر این ممنوع‌الخروجی به منظور مجازات او است، آن را با آغوش باز می‌پذیرد.

در این میان اما خبری از کتایون ریاحی و محمود شهریاری در دست نیست. کتایون ریاحی که در همان ابتدای اعتراضات به مردم پیوست و روسری از سر برداشت ظاهرا به مکان نامشخصی پناه برده تا دستگیر نشود، محمود شهریاری ولی در همان آغاز اعتراضات دستگیر و به زندان منتقل شد.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.