انتقاد معاون وزیر کشور از سخنان مولوی عبدالحمید درباره مسئولیت خامنه‌ای در کشتار زاهدان

شنبه, 30ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور خطبه‌های اخیر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، که خواستار پاسخگویی خامنه‌ای درباره کشتار معترضان شده بود را «تحریک آمیز» خواند.

او گفت که مولوی عبدالحمید«باید توجه بیشتری داشته باشد تا نماز جمعه محل سواستفاده دشمن نشود.»

مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه روز ۲۹ مهر علی خامنه‌ای و سایر مقام‌های عالی کشور را در کشتار زاهدان مسئول دانسته و خواستار پاسخگویی آنان شده بود.

او گفته بود: «مسئولان و مدیران کشور و رهبری جمهوری اسلامی که تمامی نیروهای مسلح تحت فرمان ایشان هستند، همه مسئول هستند و هیچ‌کسی نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کرده بود که «چنین حادثه‌ای در نوع خودش در هیچ‌کجای ایران سابقه ندارد.»

این روحانی شاخص اهل سنت همچنین سخنان مقامات حکومت درباره مسلح بودن معترضان را رد کرده و گفته بود:« به چه دلیلی دو ساعت مردم را به گلوله بسته‌اید؟ اینجا یک مامور هم کشته نشده و این، دلیلی بر آن است که مردم سلاحی با خود نداشته‌اند.»

روز جمعه ۸ مهر ماه، تجمعی پس از نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت که با سرکوب خونباری همراه شد.این روز از سوی فعالان مدنی و رسانه‌ها «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته است.

شمار کشته شدگان «جمعه خونین زاهدان» که از سوی «کمپین فعالین بلوچ» اعلام شده، به دست‌کم ۹۳ نفر رسید و شماری از این افراد، روزهای بعد در بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند.

در همین حال مولوی عبدالحمید گفت که «بسیاری هم زخمی و فلج شده‌اند و عده زیادی دست و پایشان قطع شده است یا قطع نخاع شده‌اند.»

روز ۲۹ مهر مردم معترض در زاهدان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.احمد طاهری فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان گفت که ۵۷ نفر از معترضان در این روز بازداشت شدند و شناسایی و بازداشت افراد دیگر ادامه دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.