دانشجویان سخنرانی سخنگوی دولت در دانشگاه خواجه نصیر را برهم زدند: مهمون قاتل نمی‌خواهیم

دوشنبه, 2ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

سخنرانی علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، در دانشگاه خواجه نصیر تهران به دلیل شعارها و اعتراضات گسترده دانشجویان ناتمام ماند. او پس از اعتراضات گسترده دانشجویان گفت: «احساس می‌کنم اگر اینجا نباشم شاید توهین‌ها ادامه پیدا نکند. جلسه‌ را وقت دیگری بگذاریم.»

دانشجویان همزمان با حضور سخنگوی دولت در سالن اجتماعات دانشگاه شعارهایی از جمله «سیستم فاسد نمی‌خواهیم، مهمون قاتل نمی‌خواهیم»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و« مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. 

دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر همچنین با در دست داشتن تصاویر مهسا امینی و نیکا شاکرمی شعارهایی چون «‌می‌کشم می‌کشم، هرآنکه خواهرم کشت» سر‌ دادند. 

دانشجویان خواجه‌نصیر همچنین خطاب به دانشجوی بسیجی که با تمسخر گفت شما می‌خواهید نظام عوض کنید؟ شعار دادند: «بی‌شرف بی‌شرف.» 

یکی از دانشجویان در جلسه سخنرانی بهادری جهرمی گفت: «ضایعه درگذشت مهسا امینی تنها جرقه‌ای برای شکسته شدن بغض چندین ساله این ملت بود.» 

در همین حال جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به مناسبت چهلم مهسا امینی در بیانیه‌ای اعلام کردند: «به ازای هر باتومی که بر تن خسته این سرزمین زدید، فریادی خواهیم شد تا ببینید ما فراموش نمی‌کنیم.»

در این بیانیه تاکید شده است: «سخن از صلح خود را با ما سر می‌دهید؛ با قدرتی که باد در گلوی خود انداخته، اسلحه به دست گرفته و مغزهای لِهیده جوانان را بر روی خاک مادریمان به ما تحویل می‌دهد، سخن بگوییم؟»

سخنگوی دولت در ابتدای سخنان خود خطاب به دانشجویان گفت: «به شما ناهار ندادن؟» بهادری جهرمی همچنین در واکنش به شعارهای دانشجویان نیز افزود که «شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «مرد، میهن، آبادی» را این روزها زیاد شنیده‌ایم، ما همیشه دنبال تحقق آزادی، استقلال و آبادی بوده‌ایم.»

او همچنین اعلام کرد: «کسب و کار من در اینترنت است و تلخی قطع اینترنت را درک می‌کنم.» 

روز دوشنبه همچنین دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان در اعتراض به کشته شدن نگین عبدالملکی، هم‌دانشگاهی خود، در فضایی به شدت امنیتی تجمع کرده‌اند و دانشگاه در محاصره‌ نیروهای یگان ویژه قرار دارد.

نگین عبدالملکی، دانشجوی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی همدان، روز ۲۰ مهر در سطح شهر همدان بر اثر ضربات باتوم دچار خونریزی شده و پس از بازگشت به خوابگاه جان باخت.

همزمان با ادامه اعتراضات دانشجویان چند دانشگاه از جمله علم و صنعت، امیرکبیر، صنعتی اصفهان و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تفکیک جنسیتی در سلف سرویس را شکستند. 

در همین حال محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران، گفت: «قضیه سلف مختلط را ایران اینترنشنال شروع کرد و گفت از شنبه بریزید و سلف را مختلط کنید. ما هم گفتیم این حیثیتی است و اصلا قبول نمی‌کنیم. باید محکم بایستیم و به هیچ‌وجه اجازه ندهیم.»

روز دوشنبه نیز دانشگاه شریف تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را به دانشگاه ممنوع الورود اعلام کرد و شورای صنفی دانشجویان از ممنوع الورود شدن حداقل ۳۳ دانشجو خبر داد.

با وجود این فشارها اعتراضات دانشجویی همزمان با تداوم خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد و دانشجویان چندین دانشگاه در سراسر کشور از طریق تجمع، اعتصاب و تحصن، و همچنین اقدام علیه تفکیک جنسیتی به ویژه در رستوران‌های دانشگاه، اعتراض خود را علیه حکومت نشان می‌دهند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.