۳۳ نویسنده، هنرمند و روزنامه‌نگار به رهبران اروپا: دارایی‌های جمهوری اسلامی را مسدود کنید!

چهارشنبه, 4ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

۳۳ نویسنده، هنرمند و روزنامه‌نگار ایرانی در نامه‌ای به سران اتحادیه اروپا از آنان خواستند در حمایت از خیزش سراسری ایرانیان، دارایی‌های جمهوری اسلامی در این اتحادیه را مسدود کنند. گروهی از فعالان سیاسی در ایران هم خواستار نقش‌‌آفرینی بیشتر حامد اسماعیلیون در خیزش سراسری شدند.

در بیانیه نویسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران ایرانی خطاب به رهبران اتحادیه اروپا آمده است: «ما امضاکنندگان این نامه از شما می‌خواهیم دارایی‌های جمهوری اسلامی را که در اصل دارایی‌های مردم ایران است، در اروپا و جهان مسدود کنید.»

داریوش آشوری، هوشنگ اسدی، جلال ایجادی، مهران براتی، حمیدرضا جاودان، پرویز دستمالچی، شکوه میرزادگی، علیرضا مناف‌زاده، مسعود نقره‌کار و عطا هودشتیان، از امضاکنندگان این نامه هستند.

آنان با اشاره به مذاکرات جاری میان تهران و قدرت‌های جهانی تاکید کردند: «جمهوری اسلامی با قرار دادن پهپاد و جنگ‌افزارهای دیگر در اختیار ولادیمیر پوتین، آتش‌بیار معرکه جنگ اوکراین شده است. از شما می‌پرسیم: چرا با رژیمی که آشکارا به یاری پوتین در تجاوز به خاک یک کشور اروپایی و کشتار مردم آن کشور شتافته است، هم‌چنان مذاکره می‌کنید؟»

همچنین امضاکنندگان نامه خطاب به رهبران اتحادیه اروپا به خیزش سراسری ایرانیان در داخل و خارج کشور اشاره و اضافه کردند: «نگذارید جنبشی به این زیبایی و عظمت و گستردگی به شکست بینجامد. از شما می‌خواهیم مردم بافرهنگ و صلح‌طلب ایران را در این روزهای سخت تنها نگذارید. در یاری رساندن به آنان گام‌های عملی بردارید. بدانید که مردم ایران همگامی شما را با خواسته‌های به حق خود فراموش نخواهند کرد.»

در حالی که خیزش سراسری مردم ایران دومین ماه خود را می‌گذرد، جمهوری اسلامی در تلاش است آن را سرکوب کند. امضاکنندگان این نامه اما نوشتند: «همبستگی کم‌نظیر ایرانیانِ تبعیدی و مهاجر با مردم به پاخاسته و پشتیبانی افکار عمومی جهان به‌ویژه سرآمدان سیاسی و فرهنگی بسیاری از کشورها از خواسته‌های جنبش سراسری مردم ایران، در پایداری جنبش بسیار اثرگذار بود.»

آنان تاکید کردند: «شکی نیست این پشتیبانی‌ در پایداری مردم ایران بسیار اثرگذار بوده اما برای رسیدن آنان دست‌کم به بعضی از خواسته‌های به حق خود، باید با حمایت جدی و عملی دولت‌های اروپایی همراه شود.»

همزمان اما در بیانیه جداگانه‌ دیگری، حدود ۳۰ فعال سیاسی داخل ایران خواستار نقش‌آفرینی حامد اسماعیلیون در تشکیل یک شورای هماهنگی در خارج از کشور برای پیش بردن خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی شدند.

نام امضاکنندگان این بیانیه به دلایل امنیتی محفوظ مانده است.

آنان تاکید کردند: «شورای هماهنگی یا رهبری باید از تمام طیف‌های اپوزیسیون که به همبستگی و هم‌سرنوشتی همه‌ ایرانیان و برپایی ایران جدید به دست خود ایرانیان باور دارند، تشکیل شود».

حامد اسماعیلیون که همسر و دخترش را در سرنگونی پرواز ۷۵۲ با موشک‌های سپاه از دست داد، در هماهنگ کردن تظاهرات ایرانیان در خارج از کشور از جمله تجمع بزرگ روز شنبه ۲۲ اکتبر در برلین نقشی کلیدی داشته است.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.